Me propozimin e URA-së: DO T’I KTHEHEN INGERENCAT VETËQEVERISJEVE VENDORE

Dritan AbazovicMe propozimin e Lëvizjes Qytetare URA vetëqeverisjeve vendore në Mal të Zi në të ardhmen do t’i rikthehen një sërë kompetencash të cilat iu morën tre dekadat e fundit në mënyrë sistematike.

Siç shkruan “Dan”, liderët e tre koalicioneve fituese “Për të ardhmen e Malit të Zi”, “Paqja është kombi ynë” dhe “E zeza në të bardh”, Zdravko Krivokapiq, Aleksa Beçiq dhe Dritan Abazoviq, para votimit të përbërjes së re të Qeverisë së Malit të Zi, hartuan Marrëveshjen për prioritetet programore të qeverisë së ekspertëve e cila përmban 13 pika.

Ndër këto pika është edhe krijimi i kushteve për decentralizimin e vetëqeverisjeve vendore përmes ndryshimit të Ligjit për vetëqeverisjen vendore dhe Ligjit për financimin e vetëqeverisjeve vendore, si dhe Ligjit për planifikimin e hapësirës dhe ndërtimin e objekteve.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do