Ministri Mitroviq: KËSHILLI I RI PËR PRIVATIZIM DO TË RISHQYRTOJË PRONËSINË NDAJ KRIPORES

MitrovicPër prioritetet dhe planet e Ministrisë së Ekologjisë, Planifikimit Hapësinor dhe Urbanizmit në TV Vijesti të mërkurën foli prof. dr. Ratko Mitroviqi.

Ai theksoi se një nga vizitat e para ishte në Ulqin, gjegjësisht në Kripore, Adë dhe Valdanos.

“Sa i përket Kripores, aty ekziston një problem, e ai është marrëdhëniet pronësoro – juridike. Që të ekzistojë mundësia e intervenimit në atë hapësirë, duhet të keni pëlqimin e pronarit. Sa jam unë i informuar, pronar i kësaj hapësirë ishte shteti, e cila ia dha tokën në shfrytëzim Kripores. Në ndërkohë, kjo pronë është transferuar në njërën nga kompanitë. Qeveria themeloi Këshillin për Privatizim dhe një nga detyrat e tija të para do të jetë rishqyrtimi i pronësi ndaj Kripores”, tha Mitroviq.

Ai po ashtu theksoi se nëse zgjidhen problemet pronësore, kriporja duhet të jetë Kripore, e në çfarë mase do të organizohet prodhimi në Kripore, do të varet para së gjithash nga studimi ekonomik i cili do të hartohet.Disklajmer NEW 2

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do