Ministria e bujqësisë: NDALOHET SHITJA E TRANGUJVE NGA SHQIPËRIA

89630Ministria e bujqësisë dhe e zhvillimit rural në Mal të Zi ka ndaluar shitjen e trangullit të freskët nga Shqipëria importuesit “Truka trejd” nga Podgorica, për arsye të përmbajtjes së rritur të pesticideve.

Nga Shqipëria është importuar761 kilogram i trangujve të freskët për të cilat është konstatuar që kanë përmbajtje të rritur të materies aktive spiroxamine, është lajmëruar nga ministria gjegjëse.

Ministria e bujqësisë i dërgoi dhe kërkesë urgjente Drejtorisë për punë inspektuese që të rrisë kontrollin inspektues në depon e importuesit dhe në objektet e shitjes me pakicë në mënyrë që të vërtetohet që produkti i diskutueshëm nuk gjendet në shitje, si dhe të rritet kontrolli inspektues gjatë importit të këtyre produkteve.

Produkti i diskutueshëm do të shkatërrohet në bazë të vendimit të Inspekcionit sanitar, shtohet në lajmërim.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

CEDIS: TË HËNËN DHE TË MARTEN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: TË HËNËN DHE TË MARTEN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të hënën dhe të marten, më 27 dhe 28 qershor, në periudhën, pa energji elektrike do të jenë vendbanimet e mëposhtme: të hënën,

Të hënën vazhdimi i mbledhjes të KK: NË REND TË DITËS EDHE ZGJEDHJA E NËNKRYETARËVE
Të hënën vazhdimi i mbledhjes të KK: NË REND TË DITËS EDHE ZGJEDHJA E NËNKRYETARËVE

Kryetari i Kuvendit të Komunës së Ulqinit Ardian Mavriq caktoi për të hënën, datë 27.06.2022., me fillim nga ora 11:00, vazhdimin e mbledhjes së Dytë të seancës së parë të rregullt të Kuvendit të Komunës

Zëri: Shkolla e parë shqipe u hap më 1258 në Ulqin
Zëri: Shkolla e parë shqipe u hap më 1258 në Ulqin

Shkolla shqipe ka një traditë të gjatë. Nga hulumtimet e deritashme që kanë gjetur dhe publikuar studiuesit dhe gjuhës shqipe, shkollës shqipe dhe historisë së shqiptarëve vërtetohet se shkollat shqipe

Fakulteti në Ulqin: REGJISTRIMI I GJENERATËS SË RE TË STUDENTËVE PËR VITIN AKADEMIK 2022/23
Fakulteti në Ulqin: REGJISTRIMI I GJENERATËS SË RE TË STUDENTËVE PËR VITIN AKADEMIK 2022/23

Fakulteti i Studimeve të Biznesit Mesdhetar në Ulqin bëri të ditur se janë në vazhdim regjistrimet në studimet themelore akademike për vitin 2022/23. Siç thuhet, të gjitha informacionet mund të merren

Komuna: SOT FILLON ASFALTIMI I RRUGËVE TË GËRMUARA
Komuna: SOT FILLON ASFALTIMI I RRUGËVE TË GËRMUARA

  Komuna e Ulqinit njoftoi se të premten do të fillojë asfaltimi i rrugëve të gërmuara, i cili do të zgjasë disa ditë. Vetëqeverisja lokale u ka kërkuar falje qytetarëve që kanë vuajtur nga kjo situatë,