Miqunoviq: AUTOSTRADA NË BREGDET, ME URË NË BUNË

AutoputMinistri i dikurshëm i komunikacionit në Qeverinë e Malit të Zi mr Vojisllav Miqunoviq ka thënë që ky shtet duhet të ndërtojë autostradën nëpër bregdet prej Herceg Novit deri në Ulqin.

“Rruga nuk do të shkonte pranë bregut të detit, as lartë në kodra, por në rrënzë të malit nga Herceg Novi, nëpër urë në Verige, pastaj nëpër qytete tjera deri në Ulqin, së bashku me ndërtimin e urës në Bunë”, thotë ish ministri për Portalin e servisit publik.

Ai shpjegon që autostrada bregdetare ka dy përparësi komparative ndaj autostradës për veri. “Këto përparësi janë: autostrada nëpër Begdetin e Malit të Zi është me gjatësi prej 100km, asgjë më shumë, ndërsa përparësia e dytë konkrete janë kushtet klimatike – nuk bjen borë, nuk ka akull, nuk ka shpenzime të mirëmbajtjes dhe që është shumë e rëndësishme, kjo autostradë është e sigurt gjatë gjithë vitit për zhvillimin e komunikacionit”, shtoi Miqunoviq.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bajraktari me bashkëpunëtorët dhe drejtuesit e Otrant Olympikut në Shtëpinë e Futbollit: ULQINI SË SHPEJTI DO TË KETË STADIUM MODERN FUTBOLLI
Bajraktari me bashkëpunëtorët dhe drejtuesit e Otrant Olympikut në Shtëpinë e Futbollit: ULQINI SË SHPEJTI DO TË KETË STADIUM MODERN FUTBOLLI

Kryetari i Komunes Omer Bajraktari me bashkepuntor dhe perfaqesues te klubit Otrant Olympic u prit sot ne takim nga presidenti i Federates se Malit te Zi Dejan Saviqeviq dhe sekretari Miomir Gjurgjevac.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre