Mirash Martinoviq: PUSI I SHËN VLADIMIRIT

Në viset pa ujë thash të gjurmohet. Dhe gjurmuesit me dy tela i shikuan vendet: i përdorën lavjerrësit, e afruan fytyrën te toka. Dhe e gjetën ujin… E hapën pusin. E bënë murin në të. Nisi të mbushej me ujë.

I lëshuar vedrat të etuarit.

Njëherë edhe unë e lëshova vedrën, ishin shumë i etur. U gërmuqa në skaj.

E pashë fytyrën time pa sy. Yjet e shuara i pashë, grindjet e mëdha, betejat.
Koha e errët që tokës po i kërcënohej
Edhe qielli i errët.

E pashë engjëllin e Zotit se si po e turbullonte ujin.

Nuk u gërmuqa më. Në kohë e bartja pamjen e mbushur me ngjarje të së ardhmes dhe me mendime ndjellakeqe. Ecja i zbathur dhe lutesha:

O, Zot! Lëshoja një sy këtij vendi!

Më përcillnin yjet, ma ndriçonin rrugën.

Ëndërroja ëndrra përplot shajni dhe ngjarje që do të na pllakosnin.
Lumenj nëntokësor të cilët rridhnin thellësive, në gjumë më shfaqeshin.

Grabitje rivalitete rreth kurorës. Vrasje ndër ta.

Pusit më nuk iu qasa. E ata që kishin shkuar te ai, thoshin se kishin parë fantazma .     

Dikush edhe më tutje
Ujin e turbullonte.

Shenja të cilat qielli i dërgon…
Mbi tokën e Propartnes.

Të vdekurit kërkonin ujë.

Të gjallët iknin.

Edhe sot e quajnë me emrin tim.

Shfaqen fytyrat
E atyre që ishin pasqyruar
në ujin e tij.

Në të janë
Të gjitha etjet tona.

 

31 korrik 20o8

(Përktheu Zenun Rexhepi)

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do