Monstat: PËR TETË MUAJT E PARË DHJETË PËR QIND MË SHUMË MYSAFIRË

Stari grad UlcinjSipas të dhënave zyrtare të Entit shtetërorë për statistikë – Monstat, në tetë muajt e parë të këtij vit në rivierën e Ulqinit kanë pushuar 940 mijë mysafirë apo dhjetë për qind më shumë se vitin e kaluar në të njëjtën periudhë.

Tregjet turistike që para tre dekadash ishin më të rëndësishmet për Ulqin tani janë gati të parëndësishme.

Analizat po ashtu tregojnë që gjatë korrikut dhe gushtit në Ulqin janë shënuar gati 800 mijë fjetje, që do të thotë që gjatë nëntë muajve realizohen gati tre të katërtat e numrit të përgjithshëm të fjetjeve.

Sikur të ndodhë diçka e ngjashme në ndonjë qytet tjetër bregdetar në Mesdhe, sezoni do të shpallej katastrofë elementare! Për këtë arsye në Ulqin nga turizmi nuk jetohet tash 20 vite, por me “këtë infuzion” mbijetohet më lehtë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Presidentja e Kosovës Osmani Sadriu: NË ULQIN NDIHEMI SI NË SHTËPINË TONË
Presidentja e Kosovës Osmani Sadriu: NË ULQIN NDIHEMI SI NË SHTËPINË TONË

“Në Ulqin ndihemi si në shtëpinë tonë. Falënderoj të gjithë ata që hapën shtëpitë dhe zemrat e tyre për mërgimtarët nga Kosova në vitin 1999”, tha Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu.

Ulqin: PARALAJMËRIM I ARDHJES TË ZINXHIRIT GJERMAN TË SUPERMARKETËVE
Ulqin: PARALAJMËRIM I ARDHJES TË ZINXHIRIT GJERMAN TË SUPERMARKETËVE

Zinxhir i njohur i dyqaneve ushqimore “Lidl” është i interesuar për hapjen e një objekti në Ulqin, mëson Portali Ul-info. Me këtë rast, drejtuesit e asaj kompanie kanë biseduar me kryetarin e Komunës së

Ana e Malit: Filloi ndërtimi i Qendrës së Komunitetit në Krythë
Ana e Malit: Filloi ndërtimi i Qendrës së Komunitetit në Krythë

Me date 2 shkurt 2023 është bërë betonimi i pllakës së Qendrës së Komunitetit Krythë. Ky projekt është një investim që po mbulohet në tërësi nga diaspora e ketijë komuniteti. Objekti ka një sipërfaqe mbi

CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të mërkurën, më 8 shkurt, pa energji elektrike do të jenë këto vendbanime: në periudhën prej ores 8 deri në 14,00 – një pjesë

Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN
Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, me ftesë të kryetarit të Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, po qëndron sot dhe nesër për një vizitë zyrtare në Mal të Zi. Presidentja Osmani Sadriu