MR. Sabri Salaj: VOX POPULI, VOX DEI

sabri salaj          Deklaratat e fundit të liderëve politik në  Komunën e Ulqinit në lidhje më zgjedhjet e parakohshme, kanë hapur një debat të gjerë në opinionin publik të Komunës së Ulqinit dhe më gjerë . Si do të  jetë e ardhmja e qytetit të Ulqinit, do të  vazhdojmë të ngelim në nivelin e politikës së thashethemeve  apo do jemi në gjendje të krijojmë një politik në shërbim të qytetarit.  Tashmë  është e qartë, subjektet politike presin mbledhjen e parë të Kuvendit Komunal e cila do tregoj hapat e mëtejshëm për zgjedhje të parakohshme.

Tentativat e PDS për një rikomponim të pushtetit deri në zgjedhje të rregullta duken se nuk kanë qenë rezultative edhe pse kartat shpesh herë ishin në dorë të tyre. Partia Demokratike faktori kryesor në këto skema politike , të cilat nuk kanë të sosur, këto zgjedhje duket se i pret me padurim , edhe pse  të  paqartë pa asnjë deklaratë politike , për të na treguar shkaqet për çfarë kërkohen zgjedhjet, në mënyrë që të kuptohet se ku qëndron pakënaqësia e tyre.  A ishin pjesë e qeverisjes për këto dy vjet apo ishin opozitë, çfarë nuk funksiononte , dhe cila ishte platforma e tyre politike , ekonomike, kulturore, për zhvillimin e qytetit apo ndoshta nuk e kishin një të tillë? Në anën tjetër Forca, e mbërthyer mbas punëve administrative duket sikur ka ngelur ne nivelin e deklaratave milionëshe dhe nuk ka bërë sa duhet në prezantimin e punës së deritanishme . Në rast të kundër propaganda si mjet i politikës nëse nuk demantohet është shumë më e rrezikshme sesa projektet për zhvillimit dhe stabilizim të një vendi. Po kështu që çdo punë administrative që të kurorëzohet me sukses duhet të ketë edhe miratimin e Kuvendit Komunal, i cili si pasojë e rrjedhave politike është jashtë funksionit.

Zgjedhjet e parakohshme jo vetëm që janë të mirëpritura, por janë shndërruar në të domosdoshme për të zgjidhur ngërçin që ka kapur pushtetin lokal, por koha në të cilën do të mbahen nuk do jetë në favor të subjekteve politike shqiptare. PDS pret fituesin e zgjedhjeve në mënyrë komode nga përplasja që do bëhet nga subjektet politike shqiptare ku bajraku i lokalizmave shpesh të shoqëruara me deklarime abstrakte patriotike do mbajnë peng  zhvillimin e qytetit të Ulqinit. Derisa diplomacia ndërkombëtare i kushton vëmendje potencialeve tona ekonomike dhe turistike, gjë që dëshmohet edhe nga vizita  më e fundit e Ministrit të Jashtëm të Turqisë, Ahmet Davutoglu , subjektet politike shqiptare vazhdojnë të tregojnë një papjekuri politike ku çdo herë egoja personale për pushtet është me e madhe se ajo për zhvillim dhe avancim të çështjes kombëtare të Shqiptarëve në Mal të Zi.

Në fund do të citojë një thënie të urtë e cila thotë se: zanati i servilit është të sjell fitim por ditët i ka të numëruara.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Presidentja e Kosovës Osmani Sadriu: NË ULQIN NDIHEMI SI NË SHTËPINË TONË
Presidentja e Kosovës Osmani Sadriu: NË ULQIN NDIHEMI SI NË SHTËPINË TONË

“Në Ulqin ndihemi si në shtëpinë tonë. Falënderoj të gjithë ata që hapën shtëpitë dhe zemrat e tyre për mërgimtarët nga Kosova në vitin 1999”, tha Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu.

Ulqin: PARALAJMËRIM I ARDHJES TË ZINXHIRIT GJERMAN TË SUPERMARKETËVE
Ulqin: PARALAJMËRIM I ARDHJES TË ZINXHIRIT GJERMAN TË SUPERMARKETËVE

Zinxhir i njohur i dyqaneve ushqimore “Lidl” është i interesuar për hapjen e një objekti në Ulqin, mëson Portali Ul-info. Me këtë rast, drejtuesit e asaj kompanie kanë biseduar me kryetarin e Komunës së

Ana e Malit: Filloi ndërtimi i Qendrës së Komunitetit në Krythë
Ana e Malit: Filloi ndërtimi i Qendrës së Komunitetit në Krythë

Me date 2 shkurt 2023 është bërë betonimi i pllakës së Qendrës së Komunitetit Krythë. Ky projekt është një investim që po mbulohet në tërësi nga diaspora e ketijë komuniteti. Objekti ka një sipërfaqe mbi

CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të mërkurën, më 8 shkurt, pa energji elektrike do të jenë këto vendbanime: në periudhën prej ores 8 deri në 14,00 – një pjesë

Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN
Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, me ftesë të kryetarit të Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, po qëndron sot dhe nesër për një vizitë zyrtare në Mal të Zi. Presidentja Osmani Sadriu