Nazarko: Abazoviç, brez i ri, iu kundërvu me guxim dinosaurëve, flet dhe jetëson gjuhën e pajtimit

Analisti Mentor Nazarko, këtë të hënë në një intervistë për ABC Live ka folur për zgjedhjen e Dritan Abazoviç në krye të qeverisë së Malit të Zi.

Nazarko në fjalën e tij është shprehur se entuziazmi për ta quajtur fitore  duke ju referuar si kryeministër shqiptar e dëmton reputacionin e tij në krye të qeverisë së Malit të Zi, ne një shoqëri me shumicë sllave dhe rajon shumë delikat.

““I gjithë ky entuziazëm është me natyrë emocionale dhe zemra nuk të çon larg pa trurin, pa arsyen.. Kori publik  që e ka përsëritur shprehjen për tre kryeministra shqiptarë në Ballkan duhet që të mos vijojë më pasi rezonon me sulmet qe i vijnë atij nga partitë pro serbe.  Ai është kryeministër i Malit të Zi, i shërben shtetit dhe vendit të vet, me kontributin për integrimin europian; stabilitetin, luftën kujdes korrupsionit, etj. Po, ai është shqiptar dhe i besimit mysliman, si e tregojnë fotot e tij sot duke falur Bajramin në xhaminë e Ulqinit, dhe po pastaj?   Qeverisja e kryeministrave shqiptarë si në Kosovë dhe në Shqipëri nuk është një model, që të flasim me entuziazëm për shqiptarësinë e tij.

Abazoviç përfaqëson një brez të ri në politikën ballkanike, krejt ndryshe nga ata që ai i quan dinosaurët e viteve të 90-a. Gjithmonë student i shkëlqyer, ai është produkt universitetesh të hapësirës ish jugosllave, por dhe nordike. Ndër të tjera ai ka theksuar se Abazoviç është një personazh i guximshëm, por dhe i dijshëm,  që si alkimist ka arritur që të bëjë të mundur bashkimin e interesave të partive pro-serbe, pro-malazeze, shqiptare, kroate, dhe boshnjake..

Po, Abazoviç në raport me partitë e shumta që ka Mali i Zi ka bërë kapërcim politik, duke kaluar nga një shumicë ekzistuese dhe duke krijuar një shumicë të re, por ama pa tradhtuar vlerat e tij,  duke ruajtur boshtin euroatlantik të Malit të Zi. Në qeverinë e tij bashkëjetojnë  parti, pro serbe, nje pro malazeze, shqiptare, boshnjak etj, që tregon  aftësinë e tij për të gjeneruar konsensus. “Në fund të fundit, kjo cilësi e tij është natyrale: ai vjen nga Ulqini, qytet me mbivendosje qytetërimesh, romake, ilire, bizantine, turke, sllave, hebreje, arabe, etj dhe koncepti i bashkëjetesës është diçka e lindur për një qytetar ulqinak. Ai është pragmatik, natyrisht.

Ai është njeriu që ka kuptuar se interesi i përbashkët i qytetarëve që jetojnë në Malin e Zi dhe në Ballkan është përparimi ekonomik dhe kulturor. Ai është kritikuar si “tradhtar” nga malazezë, serbë, shqiptarë, dhe kjo shumësia e cilësive që i kanë veshur është forca e tij: ai ka prishur statuskuonë e paragjykimeve, dogmave tona kombëtare apo dhe interesave. Ai do që ta forcojë dhe begatojë shtetin e tij, e si pasojë dhe kombin e tij,” ka thënë ai.

Gjithashtu analisti është shprehur se Abazoviç, kozmopolit i hershem, është pro hapjes së kufijve në Ballkan, pasi kjo është më e mirë./abcnews.al

One Response

  1. Ndoshta analisti në fjalë duke u nisur nga fakti se kemi një kryeministër Shqiptar në Mal të Zi e merr guximin dhe i thotë këto fjalë të cilat nuk kanë asnjë bazë ne realitet. Të jesh pragmatik nuk do të thotë se duhet braktisur të gjitha faktet historike dhe për hirë të pragmatizmit ti tejkalojmë të gjitha gjërat. Zotri Abazoviqi është akoma i papjekur dhe nuk e kupton se me populizmin e tij ka shkaktua dëme të madh jo vetëm shqipëtarëve në Mal të Zi por me qëndrimin e tij rreth Ballkani të hapur po tregon mosrespekt të madh ndaj vëllëzerve tonë Kosovar. Prandaj analisti e ka shumë gabim por nuk është i vetmi…..

Leave a Reply

Your email address will not be published.

KONCERT “ZAUSTAVITE RAT – NDALENI LUFTËN”

Media for All: NË ULQIN MBAHET KONFERENCA E MEDIAVE RAJONALE

Horizonti i Ri: TUBOHEN PËRFAQËSUESIT E MEDIAVE KRYESORE NË GJUHËN SHQIPE

TAEKWONDO ULQINI: TETË MEDALJE NGA TURNEU NË SARAJEVË

Të shtunën me datë 24.09.2022 në Sarajevë u mbajtë turneu ndërkombëtarë “Hadzici friends” në sportin e Taekwondo-së për të dy disciplinat, Ndeshje dhe Forma. Ky aktivitet i Taekwodo-së mblodhi 480 sportist, 41 ekipe nga 5

TAEKWONDO ULQINI: TETË MEDALJE NGA TURNEU NË SARAJEVË
TAEKWONDO ULQINI: TETË MEDALJE NGA TURNEU NË SARAJEVË

Të shtunën me datë 24.09.2022 në Sarajevë u mbajtë turneu ndërkombëtarë “Hadzici friends” në sportin e Taekwondo-së për të dy disciplinat, Ndeshje dhe Forma. Ky aktivitet i Taekwodo-së mblodhi

Harasani: KRYEMINISTRI ABAZOVIQ MAHNITI TË PRANISHMIT NË KOMBET E BASHKUARA DHE NA BËRI KRENAR
Harasani: KRYEMINISTRI ABAZOVIQ MAHNITI TË PRANISHMIT NË KOMBET E BASHKUARA DHE NA BËRI KRENAR

Zëvendës Sekretari i Përgjithshëm i Qeverisë së Malit të Zi, mr Ilir Harasani, i cili është pjesë e delegacionit shtetëror që ndodhet për vizitë zyrtare në SHBA dhe në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve

Organizata turistike: NË ULQIN MBI KATËR MIJË TURISTË, POTHUAJSE TË GJITHË TË HUAJ
Organizata turistike: NË ULQIN MBI KATËR MIJË TURISTË, POTHUAJSE TË GJITHË TË HUAJ

Këto ditë në rivierën e Ulqinit po qëndrojnë 4.139 mysafirë, njoftuan nga Organizata Turistike. Numri më i madh i turistëve pushon në akomodime private, 2,923, 1.137 në hotele, ndërsa 79 të ftuar në kampe

Hotel “Mediteran”: SHITJA E INVENTARIT – SHUMË E VOLITSHME
Hotel “Mediteran”: SHITJA E INVENTARIT – SHUMË E VOLITSHME

Duke filluar nga 999 euro për çelës – Ti merr gjithçka brenda. +382 69 154180 Hotel Mediteran Ulcinj – Ulqin https://www.facebook.com/photo?fbid=5362660407189709&set=pcb.5362662537189496

Komuna: PUNËTORIA KREATIVE ME RASTIN E DITËS SË SHTETIT EKOLOGJIK
Komuna: PUNËTORIA KREATIVE ME RASTIN E DITËS SË SHTETIT EKOLOGJIK

Me rastin e shënimit të 31-vjetorit të shpalljes së Malit të Zi shtet ekologjik, në organizim të Sekretariatit për Bujqësi, Zhvillim Rural dhe Ekologji, të marten në hapsirat e Komunës së Ulqinit është