Në Durrës: BLLOKOHEN 2 ANIJE ME SKRAP NGA MALI I ZI

73544_1Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë (FNSH) dhe ato të Antikontrabandës, në Doganën e Durrësit, kanë bllokuar në portin e Durrësit dy anije që vinin nga Mali i Zi të ngarkuara me skrap.

Policia bashkë me Inspektorët e mjedisit kanë bllokuar anijet sepse ishte lajmëruar që skrapi do të shkrihej në portin e Durrësit, ashtu siç është vepruar edhe më parë.

Por, Inspektoriati i Mjedisit ka vendosur të ndërhyjë dhe të bllokojë shkrirjen e skrapit, sepse sipas tyre, Porti i Durrësit nuk ka infrastrukturën e nevojshme, përveçse bllokojnë ankorimin e anijeve të tjera, anijet me skrap kanë edhe materiale të lëngshme që sjellin ndotjen e mjedisit.

Shoqata e ambientalistëve, e cila është instaluar në port proteston për shkrirjen e skrapit sepse sipas tyre përveçse sjell ndotjen e ambientit ekziston rreziku edhe për elemente radioaktiviteti.

Kreu i ambientalistëve, Sazan Guri u shpreh për mikrofonin e News24, se: “Shkrirja e skrapit ka rrezikshmëri të lartë, ka elemente radioaktiviteti. Në asnjë vend të botës nuk lejohet që skrapi të hyjë nga porti, dhe të shkrihet në port, e me pas të shpërndarhet. As në doganë nuk bëhet kontrolli i duhur, sepse dogana i trajton dhe i kalon si frigorifer”.

Si rrjedhojë, Ministria e Mjedisit dërgoi sot në portin e Durrësit, inspektorët e Mjedisit, nga ku do kryejnë inspektime ndaj ngarkesës me skrap të anijeve dhe i mbetet ekspertëve të thonë fjalën e fundit nëse ka apo jo elemente radioaktiviteti.

Policia po punon për identifikimin e pronarëve të anijeve dhe subjektit të cilit i përkasin.

Në lidhje me situatën e krijuar në Port, Ministria e Brendshme ka pezulluar paraprakisht Zv/drejtorin e Policisë së Durrësit, Artan Hasanaj.

Ministria sqaron se pezullimi u krye për vonesë shërbimesh dhe se zv/drejtori do kalojë për vlerësim në Drejtorinë e Disiplinës. (BalkanWeb)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Abazoviq: KONKURS PËR RREGULLIMIN E PLAZHIT TË VOGËL DHE NJË TUNELI ME LIMAN
Abazoviq: KONKURS PËR RREGULLIMIN E PLAZHIT TË VOGËL DHE NJË TUNELI ME LIMAN

Kryeministri i Malit të Zi Dritan Abazoviq njoftoi gjatë vizitës së fundit se do të shpallet një konkurs ndërkombëtar për rregullimin e Plazhit të Vogël dhe një tunelit që do ta lidhë atë me Limanin. “Kjo

CEDIS: TË HËNËN DHE TË MARTËN PA RRYMË NJË PJESË E MADHE E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: TË HËNËN DHE TË MARTËN PA RRYMË NJË PJESË E MADHE E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të hënën dhe të martën, më 6 dhe 7 shkurt, pa energji elektrike do të jenë këto vendbanime: të hënën: në periudhën prej orës

Ulqin: PORTI I PESHKIMIT NË KEPIN E GJERANAVE DO TË KETË MBI 90 VENDE TË ANKORIMIT
Ulqin: PORTI I PESHKIMIT NË KEPIN E GJERANAVE DO TË KETË MBI 90 VENDE TË ANKORIMIT

Në fillim të Plazhit të Madh, në një sipërfaqe prej rreth 81 mijë metrash katrorë, do të ndërtohet një port peshkimi. Porti do të do të ketë dedikim të përzier, gjëgjësisht do të ketë 60  vende ankorime

OT: OFERTA TURISTIKE E ULQINIT NË PANAIRIN NË LETONI
OT: OFERTA TURISTIKE E ULQINIT NË PANAIRIN NË LETONI

Organizata Turistike e Ulqinit, nen organizimin e Organizates nacionale Turistike te Malit të Zi, po merr pjese për herë të parë në panairin e turizmit Balt Tour 2023, i cili do të mbahet në Riga nga data

TRAJNIMI I TË RINJVE PËR TË MENDUARIT KRITIK DHE TË FOLURIT PUBLIK
TRAJNIMI I TË RINJVE PËR TË MENDUARIT KRITIK DHE TË FOLURIT PUBLIK

Me pjesëmarrësit e projektit “Fuqizimi i të rinjve për edukimin mediatik dhe të menduarit kritik”, të enjten në Ulqin u realizuasesioni i trajnues i radhës. Ligjëruese në këtë aktivitet ishte gazetarja