Në Kinë: NËNSHKRUHET MEMORANDUMI I BASHKËPUNIMIT PËR NDËRTIMIN E “KORRIDORIT BLU”

image-c82668a2094ccbbbbdb2778a9666b7364df97ec0cd404055fedeff31a83619d4-V (1)“Pacifik Construction grupi” nga Kina mund të fillojë së shpejti ndërtimin e autostradës Adriatik-Jon nga Shqipëria nëpër Mal të Zi deri në Kroaci, shkruajnë mediet shqiptare.

Siç thuhet, memorandumin për bashkëpunim të mërkurën në qyteti Suxhou në Kini e kanë nënshkruar ministrat e komunikacionit në qeveritë e Malit të Zi dhe Shqipërisë Ivan Brajoviq dhe Edmond Haxhinasto, si dhe drejtori i kësaj kompanie të madhe private kineze Zan Jiehe.

Përndryshe, nënshkrimi i këtij memorandumi është kryer gjatë kohëzgjatjes së Samitit të katërt të shefave të qeverive të vendeve të Evropës qendrore dhe lindore dhe Kinës në kuadër të programit të bashkëpunimit 16+1.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bajraktari me bashkëpunëtorët dhe drejtuesit e Otrant Olympikut në Shtëpinë e Futbollit: ULQINI SË SHPEJTI DO TË KETË STADIUM MODERN FUTBOLLI
Bajraktari me bashkëpunëtorët dhe drejtuesit e Otrant Olympikut në Shtëpinë e Futbollit: ULQINI SË SHPEJTI DO TË KETË STADIUM MODERN FUTBOLLI

Kryetari i Komunes Omer Bajraktari me bashkepuntor dhe perfaqesues te klubit Otrant Olympic u prit sot ne takim nga presidenti i Federates se Malit te Zi Dejan Saviqeviq dhe sekretari Miomir Gjurgjevac.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre