Në Lezhë: MONITORIM NË RRUGË SHQIPËRI-KOSOVË

Rruga e KombitPolicia Rrugore e Lezhës është përqëndruar në akset që lidhin zonat turistike. Janë rreth 15 patrulla që monitorojnë të gjitha segmentet me fluks të lartë qarkullimi, në bazë të një plani masash. 

Në mbështetje të Policisë Rrugore të këtij qarku, nga dita e djeshme, siç raporton gazeta Shekulli, kanë ardhur edhe homologët e tyre kosovarë, të cilët do të përqendrohen kryesisht në Rrugën e Kombit dhe segmentin e superstradës Milot-Lezhë me 4 patrulla.

Në hyrje të plazhit të Shëngjinit, që ka edhe fluksin me të madh të trafikut, rrugorëve u kanë ardhur në ndihmë edhe efektivë të ndërhyrjes së shpejtë.

Shefi i qarkullimit rrugor në Lezhë, Valentin Florini ka bërë të ditur se zonat bregdetare të Shëngjinit dhe Tales dhe Rruga e Kombit do të jenë nën monitorimin e tyre, 24 orë pa ndërprerje. Sipas tij, këto masa vijnë si një domosdoshmëri jo vetëm për normalizimin e trafikut, por uljen e numrit të aksidenteve.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

“Koha Javore”: QANI OSMANI REDAKTOR PËRGJEGJËS
“Koha Javore”: QANI OSMANI REDAKTOR PËRGJEGJËS

E vetmja gazetë javore në gjuhën shqipe në Mal të Zi, “Koha javore” ka një kryeredaktor të ri nga numri 1022. Këshilli programor i kësaj gazete vendosi që këtë funksion ta kryejë sociologu dhe publicisti

Të marten koncerti i sezonit: NË ULQIN PERFORMOJNË YJET E MUZIKES KLASIKE
Të marten koncerti i sezonit: NË ULQIN PERFORMOJNË YJET E MUZIKES KLASIKE

Të martën e ardhshme ulqinakët dhe mysafirët e tyre do të kenë një mundësi unike për të ndjekur një koncert të katër yjeve të muzikës klasike. Bëhet fjalë për Josif Gjipalin dhe Kastriot Tushën, tenor

Art club: U PËRURUA LIBRI “BALADA POPULLORE TË SHQIPTARËVE NË MALIN E ZI” I AUTORIT ISMAIL DODA
Art club: U PËRURUA LIBRI “BALADA POPULLORE TË SHQIPTARËVE NË MALIN E ZI” I AUTORIT ISMAIL DODA

Në sallën e mbushur përplot të Shtëpisë së Kulturës – Ostros, të mërkurën (10 gusht 2022) është bërë përurimi i përmbledhjes “Balada popullore të shqiptarëve në Malin e Zi” të autorit Ismail Doda. Në emër

Protesta e Kalalive për shkak të mungesës së ujit: MES PREMTIMEVE DHE RADIKALIZIMIT
Protesta e Kalalive për shkak të mungesës së ujit: MES PREMTIMEVE DHE RADIKALIZIMIT

“Në ditët në vijim do të marrim masa dhe veprime që të mundohemi t’i ndihmojmë qytetarët e Kalasë që të kenë një furnizim më të mirë me ujë”, tha drejtori ekzekutiv i SHPK “Ujësjellësi dhe kanalizimi”

Ulqin: NESËR PROTESTË E KALALIVE
Ulqin: NESËR PROTESTË E KALALIVE

Për shkak të problemeve të vazhdueshme me ujin, banorët e Kalasë kanë paralajmëruar protestë. “Situata prej javësh është e padurueshme dhe nga mungesa e ujit na ikin mysafirët”, pohojnë Kalalitë. Sipas