Në Nju Jork: ULQINAKJA AKUZOHET PËR KËQPËRDORIMIN E MJETEVE

Hasime LikaGruaja nga Nju Jorku, me prejardhje nga Ulqini, akuzohet se ka përfituar dobi prej 47,000$ nga programi “Medicaid”, ndonëse jetonte një jetë luksoze në vila të mëdha dhe makina të shtrenjta, raporton “Daily Mail”, ndërsa transmeton Portali UL-info.

Hasime Lika, 34, është akuzuar për fshehjen e aseteve dhe pasurisë për përfitimin e dobive për vete dhe për fëmijët e saj përmes Medicaid, një program që mundëson ndihmë qytetarëve të Nju Jorkut të cilët nuk mund ta përballojnë përkujdesjen mjekësore, nga viti 2006 deri në vitin 2011.

Sipas pohimit të prokurorëve, ajo gjatë kësaj kohe jetonte në një vilë të madhe në Staten Island dhe është vozitur me Rolls Royce dhe Mercedes. Po ashtu, sipas deklaratave të tyre, ajo përdori mbiemrin e vajzërisë për përfitimin e këtyre dobive.Shtepia Hasime Lika“Ky rast është shembull skandaloz i një individi e cila mashtroi sistemin duke fshehur të ardhurat, për të abuzuar me programin më vital në Nju Jork për dobi publike i cili është dedikuar atyre që vërtet janë në nevojë”, deklaroi komisionari i HRA Robert Doar, ndërsa transmetojnë mediet amerikane.Hasime Lika ne GjykateLika është akuzuar për mashtrim dhe nëse dënohet, ajo mund të përballet me burgim deri në shtatë vite.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Qendra për Kulturë: TË PREMTËN MBRËMJE ME ELENA KOCAQI
Qendra për Kulturë: TË PREMTËN MBRËMJE ME ELENA KOCAQI

NP “Qendra për Kulturë – Ulqin” nis ciklin e mbrëmjeve me temë letrare, historike, kulturore, sociale… Këtë cikël e kemi titulluar ODA, meqë tubon dashamirë në një vend dhe u jep

Në fund të vitit: NË ULQIN LEDRI VULA, ALBAN SKENDERAJ, S.QETKOVIQ…
Në fund të vitit: NË ULQIN LEDRI VULA, ALBAN SKENDERAJ, S.QETKOVIQ…

Javët e fundit të këtij viti do t’i kalojmë në një atmosferë festive, me pije, ushqim, e mbi të gjitha muzikë të mire. Në skenën e “Sweet December” me 24 dhjetor do të ngjiten: Accoustic

CEDIS: EDHE TË ENJTEN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: EDHE TË ENJTEN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të enjten, më 8 dhjetor, në periudhën prej orës 8 deri në 15,00, pa energji elektrike do të jenë këto vendbanime: Pistulla,

Prezantohet programi Sweet December: MUND TË TËRHEQIM TURISTËT NGA I GJITHË RAJONI
Prezantohet programi Sweet December: MUND TË TËRHEQIM TURISTËT NGA I GJITHË RAJONI

“Besojmë se kemi eventin më të bukur që do ta ringjallë Ulqinin në këtë periudhë, me të cilin mund të tërheqim mysafirë nga i gjithë rajoni”, tha të mërkurën në prezantimin e programit të eventit “Sweet

Me mbështetjen e diasporës: HAPET FURRA E BUKËS NË OSTROS
Me mbështetjen e diasporës: HAPET FURRA E BUKËS NË OSTROS

Shoqata “Kraja”, e cila vepron në SHBA dhe ka filialin e saj në vendlindje, ka realizuar projektin e fundit – furrën e bukës në Ostros, transmeton Barinfo. Vitet e fundit kjo zonë nuk kishte furrë buke,