Në Podgoricë: HAPET EKSPOZITA MARUBI

Si vazhdimësi e ekspozitës itinerante të fotografive Marubi “Reflecting Our Traditions, Reflecting Ourselves”, në kuadër të Projektit “Marubi: Një Model Bashkëpunimi për promovimin e turizmit mes Shkodres dhe Ulqinit”, finansuar nga Bashkimi Evropian, mbrëmë, me datën 27.05.2014, në Podgoricë, në sallën e Qendrës Informative të Bashkimit Evropian u mbajt ekspozita përmbyllëse “Reflecting Our Traditions, Reflecing Ourselves”.marubiFjalimin hyrës e mbajti nënkryetari i Komunës së Ulqinit Ardijan Mavriq, i cili i uroj mirëseardhjen të gjithë të pranishmëve, në emër të Komunës, dhe në emër të Kryetarit të Komunës së Ulqinit Fatmir Gjeka.

Në vazhdim, ai ceku rolin dhe rëndësinë e projektit “Marubi”, në prezantimin e vlerave kulturore, etnografike dhe traditës, si asaj Shqiptare, dhe asaj Malazeze jashtë kufijve të këtyre dy shteteve, më precizisht, në Bruksel, Triestë, Ankara, Varshavë dhe Zhenevë.

Pas kësaj, në emër të Komunës së Ulqinit, përfaqësueses të Bashkimit Evropian në Mal të Zi, Donata von Siegsfeld, njëkohësisht edhe task menaxhere në këtë projekt, për përkrahjen që i dha Ekipit Implementues të Projektit Marubi, nga nënkryetari i Komunës së Ulqinit Ardijan Mavriq iu dorëzua fletëfalenderim si shenjë mirënjohje për kontributin e saj.

Pas marrjes së fletëfalenderimit, Zj. Donata von Siegsfeld, në fjalimin e saj shprehu falenderimin në emër të Delegacionit Evropian, dhe i uroi mirëseardhje të gjithëve në hapjen e ekspozitës që mbahet në kuadër të projektit “Marubi”.

Ajo gjatë fjalimit rikujtoi fillimin e projektit, i cili ishte plot optimizëm dhe pritshmëri të madhe, ekipi i projektit e definoi një plan të detajuar të veprimit i cili bazohet në bashkëpunim dhe partneritet në mes të Shqipërisë dhe Malit të Zi, kryesisht komunës së Ulqinit dhe Shkodrës.

“Falë këtij projekti, tani jemi të njoftuar me trashëgimië e fotografëve Marubi dhe bukurive që këto dy komuna posedojnë.”

Ajo uroi ekipin e projektit dhe partnerët për implementim të suksesshëm, dhe përfundoi me këto fjalë: “Po shfrytëzoj rastin ti ftoj të gjithë akterët publik malazias si dhe administratat lokale, gjithashtu edhe entitetet private, që të vazhdojnë të angazhohen në aktivitete ndërkufitare me qëllim të zhvillimit të balancuar të rajoneve më pak të zhvilluara kufitare.”

Në mes të vizitorëve të shumtë, me ftesën e nënkryetarit të Komunës Ardijan Mavriq, në ekspozitë ishte prezent edhe ambasadori Shqiptar në Mal të Zi, ambasadori Turk në Mal të Zi, përfaqësues të delegacionit të Bashkimit Evropian, si dhe peronazhe tjerë të kulturës dhe artit.

Ekspozita do jetë e hapur deri me datën 06.06.2014

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do