Në Shkup: “GLOBUS ART” NË PANAIRIN E PRODUKTEVE ARTIZANALE

 

ramiz 1Veshje popullore, instrumente muzikore, por dhe punime tjera dekoruese, shiheshin nëpër tezgat të cilat ishin të mbushura me lloj-lloj produktesh tradicionale. Nën organizimin e Shoqatës së artizanaleve “Arty Craft” – Shkup, të ndihmuar dhe sponsoruar nga Qyteti i Shkupit, gjegjësisht nga kryetari Koce Trajanovski, në sheshin Filipi i Dytë në Shkup, u hap panairi i produkteve artizanaleve, raporton Portalb.

Në këtë panair marrin pjesë, shoqata të produkteve artizanale nga Maqedonia, Shqipëria, Kosova, Mali i Zi dhe shteteve tjera, në të cilën, gjatë kësaj jave do t’i promojnë punimet e tyre tradicionale.

Sipas, shoqatave pjesëmarrëse, popullata ka mjaft interes dhe se qëllimi i këtij panairi është që, të promovohen vlerat tradicionale të popujve të ndryshëm.

“Ky është panairi i tretë i produkteve artizanale që e organizojmë në bashkëpunim e shoqatën “Arty Craft”. Ne si shoqatë kemi marrë pjesë në shumë panaire ndërkombëtare dhe jemi një ndër tyre më aktive. Kemi një bashkëpunim të madh, jo vetëm me trevat e shqiptarë, por me të gjitha vendet e Ballkanit.

“Globus Art”, vjet ka organizuar një ndër panairet më të mëdha artizanale në Ulqin, ku kanë marrë pjesë, shoqata nga mbarë shtetet Ballkanike, por edhe nga SHBA dhe Rusia. Qëllimi i këtij panairit është që të promovohen vlerat artizanale, jo vetëm të popullit shqiptar, por të të gjithë popujve”, thotë për Portalb, kryetari i shoqatës së Artistëve dhe Artizanëve “Globus Art”, Ramiz Hajdari nga qyteti i Ulqinit. /Portalb

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do