Në tre ditët e ardhshme: KONFERENCË E MADHE NË ULQIN

Solana, Velika Plazha, Plazhi i madhNë periudhën prej 25 deri më 27 maj në Ulqin do të organizohet Konferenca ndërkombëtare e vendeve të Mesdheut e cila do të tubojë mbi gjashtëdhjetë shkencëtarë, përfaqësues të sektorit joqeveritar, shfrytëzues të granteve dhe palë të interesuara nga i tërë Mesdheu dhe më gjerë. Pritet prania e përfaqësuesve nga së paku 25 shtete të botës, njoftohet nga Qendra për mbrojtjen dhe hulumtimin e shpendëve (CZIP).

Pjesëmarrësit e Konferencës në hapje do ti përshëndes Gudrun Shtajnaker, ambasadorja e Gjermanisë, Veronik Brumo, ambasadorja e Francës dhe kryetari i komunës së Ulqinit Fatmir Gjeka.

Pjesëmarrësit e Konferencës në kuadër të programit do të vizitojnë Kriporen e Ulqinit, Liqenin e Shasit, Adën e Bunës dhe ishullin Paratuk në mënyrë që të njoftohen me bukuritë e kësaj zone dhe me pasuritë e biodiversitetit. Organizata turistike e Ulqinit për pjesëmarrësit ka përgatitur programin e veçantë të vizitës së qytetit më jugor në Mal të Zi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do