Nimanbegu: REAGIM NDAJ VOTIMIT TË SOTËM PËR GJUKATËSIN E GJYGJIT KUSHTETUES

Dita e sotme është dëshmia më e mirë se shqiptarët janë ende subjekt i diskriminimit të heshtur.

Pikërisht sot, teksa qeveritë e Shqipërisë dhe Malit të Zi ishin ulur në Akademinë e Shkencave të Malit të Zi, në kundërshtim me rekomandimet e BE-së dhe SHBA-së në pushtetin legjislative votuan se nuk ka vend për një shqiptar në Gjykatën Kushtetuese.

Në të njëjtën kohë, para trupit gjykues të Gjykatës Speciale shqiptarët po gjykohen për të ashtuquajturat “punësimi i paligjshëm”, dhe për të njëjtin rast, qytetari nga Tivati në Gjykatën Themelore në procedurë të rregullt.

Nga gjërat e barabarta në mënyrë të barabartë, në gjëra të pabarabarta në mënyrë të pabarabartë – kështu mësohet aksioma bazë për drejtësinë në fakultetin juridik.

Në rastin e të ashtuquajturit “punësimi i paligjshëm” të gjithë janë të njëjtë, ose ndoshta jo sepse në njërën prej tyre ndiqen penalisht shqiptarë.

 

Kryetar,

Genci Nimanbegu

 

One Response

  1. Prep Genci per patriotizem i krenari kombtare. Faruku nuk ka kalu vec puna se isht “kandidat” i URA e ja puna se isht Shyptar. Aj si i thot vejdin kryeminister isht vet demek Shyptar, e ke bosin e ANB si isht Shyptar, ministra ke si jan Shyptar, kshtu qi kja kukuvajka jote nuk pin uj. Sidamas kur e dijn tan se ti ja ke nap pushtetin lokal nji partis qytetare-malazeze, e ke rrejt UDSH vec si neser me e pas fotelen e kryetarit komunes. Marre ball e tesh pa ankohesh se jan Shyptart e diskriminumon e ti vet e ke diskriminu partin ma te fort Shyptare ne Ulqin. E sa per punsim te paligjshem, aj si e keni shefi i ANB isht punsu kunder tana normave normale edhe kunder tan ligjeve- ja vec malazeze par edhe atyne botrore. E ca thu per antart e familjes tane, a jan punsu fer a ka pas edhe pak “mbeshtetje” puna se isht Shyptare edhe vjen pi partis partnere te URA. E maj ne men kur i ke than ne TV Teuta- ky nuk isht mbiemen Shyptar se e ka VIC ne fun, me qen Abazi ather munet par kshtu- JA. Brravo Genc “vjetrenjaca”, si te fryjn era

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të premten ekspozita: RIJETËSIMI I ÇARSHISË SË ULQINIT
Të premten ekspozita: RIJETËSIMI I ÇARSHISË SË ULQINIT
Shkup: GJEKA, HOXHA DHE XHURRETA TE XHAFERI
Shkup: GJEKA, HOXHA DHE XHURRETA TE XHAFERI

Ministri për të drejtat e njeriut dhe pakicave, Fatmir Gjeka, me bashkëpunëtorët e tij, sekretarin shtetëror Astrit Hoxhën dhe drejtorin e Drejtorisë për promovimin dhe mbrojtjen e të drejtave të popujve

Forca për zgjedhje presidenciale: Vendimin do t’ia lëmë votuesve
Forca për zgjedhje presidenciale: Vendimin do t’ia lëmë votuesve

Kumtesë për media Të nderuar qytetarë, Raundi i parë i Zgjedhjeve Presidenciale të 19 marsit nuk nxori fituesin, andaj me 2 prill do të mbahet raundi i dytë ku Mali i Zi do të fitoi presidentin e ri. Forca

Gjekë Gjonaj: “Afërdita e Anës së Malit”, mësuesja e parë në gjuhën shqipe në këtë  trevë
Gjekë Gjonaj: “Afërdita e Anës së Malit”, mësuesja e parë në gjuhën shqipe në këtë  trevë

Kështu e kam titulluar kronikën televizive gjatë intervistës time të parë me mësuesen e parë në Anë të Malit  Rukije Lika – Shabaj, në nëntor të vitit 1994. Nga biseda me këtë mësuese model, mësuam se

Karate: Të shtunën turneu “Ulqini Open 2023”
Karate: Të shtunën turneu “Ulqini Open 2023”

Klubi i Karatesë “Ulqini” organizon turneun XiX-të Ndërkombëtar të Karatesë “Ulqini Open 2023”. Turneu do të mbahet me 1 prill, në sallën e shkollës fillore “Marshali Tito” në Ulqin. Kjo ngjarje tradicionalisht