OJQ “Horizonti i Ri”: TË MËRKURËN PREZANTOHET PUBLIKIMI “ZËRI I QYTETARËVE PËR QEVERISJE TË MIRË”

Zeri i QytetareveNga OJQ Horizonti i Ri njoftuan se të mërkurën, me 29 korrik 2020 do të mbahet konferenca për media e cila organizohet në kuadër të projektit „Zëri im në komunën time“.

Në këtë konferencë do të prezantohet publikimi „Zëri i qytetarëve për qeverisje të mirë“, i cili është hartuar në bazë të hulumtimit të opinionit publik të zhvilluar në komunën e Ulqinit. Fokus i këtij hulumtimi ishte matja e nivelit të besueshmërisë së qytetarëve ndaj Vetëqeverisjes Lokale, si dhe vlerësimi i bashkëpunimit Komunë – qytetar. Mbledhja e të dhënave është realizuar në periudhën mars – maj të këtij viti. Rezultatet e këtij hulumtimi, në botimin e lartpërmendur, do të shpërndahen në këtë aktivitet.

Projekti “Zëri im në komunën time” përveç pjesës hulumtuese, ka përfshirë edhe trajnime të ndryshme për të rinjtë në komunën e Ulqinit. Aktivistët rinorë që ishin pjesë e këtij projekti, patën mundësinë që gjatë kohëzgjatjes së projektit të njihen me tema të ndryshme në lidhje me vetëqeverisjen lokale dhe të vizitojnë drejtpërdrejt organet e Komunës së Ulqinit.

Projekti realizohet në partneritet me OJQ „Ul-Info“ dhe Bibliotekën e Qytetit, mbështetur nga Ministria e Administratës Publike në Mali të Zi, në kuadër të programit “eDemokracia – merr pjesë, propozo, ndrysho!”, në fushën e reformës së administratës publike.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do