OJQ “Ul info”: ME PËRKRAHJEN E BE-SË, NË FOKUSIN E GAZETARËVE KRIPORJA DHE K1

Pisanje, Projekti, IPA, Olovka, InspektorOJQ “Ul info” këto ditë filloi realizimin e projektit “Kriporja dhe K1 – Lak në fytin e Komunës së Ulqinit”.

Projekti do të zgjasë gjashtë muaj, përkatësisht deri në marsin e vitit të ardhshëm, në kuadër të projektit “Përkrahja e mediave lokale – shkrime nga dora e parë!”, bartës i së cilit është Qendra për Arsimim Qytetarë, ndërsa e financon BE-ja.

Qëllimi i përgjithshëm i projektit është që të kontribuojë në përmirësimin e profesionalizmit mediatik përmes përmirësimit të gazetarisë hulumtuese në Malin e Zi, ndërsa qëllimi specifik është përmirësimi i gazetarisë hulumtuese në Ulqin përmes shkrimit dhe publikimit të artikujve hulumtues.

Meqë bëhet fjalë për tema të rëndësishme jo vetëm për këtë komunë, por edhe për shtetin, do të organizohen një sërë takimesh me pushtetin vendor, sektorin civil dhe të gjithë palët e interesuara me qëllim grumbullimin e informatave për Kriporen dhe rastin K1.

Përveç kësaj, do të publikohet hulumtimi, hartohet publikimi, organizohen emisione, xhirohen filma dokumentar, shkruhen artikuj hulumtues dhe bëhen raportazhe nga terreni, si dhe të organizohen tryeza të rrumbullakëta dhe panel diskutime në temën e Kripores dhe K1, si dhe fushata promotive dhe informative.

Bashkëpunëtorë në projekt janë Komuna e Ulqinit dhe  “Dr Martin Schneider Jacoby Association“.Disklejmer (2)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do