Pas shtatë vitesh: Pas shtatë vitesh: TË MËRKURËN NËNSHKRUHET MARRËVESHJA – INVESTIMI 20 MILION EURO

Të mërkurën e ardhshme do të nënshkruhet kontrata për rindërtimin e infrastruktures së ujësjellësit dhe kanalizimit në Ulqin me kompaninë “Jedinstvo” nga Serbia, mëson Portali Ul-info.

Për realizimin e këtij projekti, që përfshin rehabilitimin dhe ndërtimin e rrjetit të ujësjellësit prej 65.3 km, Komuna e Ulqinit ka marrë 20 milionë euro hua para shtatë vitesh nga Banka gjermane KfW.

“Në fazën e parë, ndër të tjera, rehabilitimi i burimeve dhe stacioneve të pompimit, rikonstruksioni i rezervuarit ekzistues me kapacitet 1600 m3 në Malin e Bardhë dhe ndërtimi i dy rezervuarëve të rinj me kapacitet 6000 m3 dhe 300 m3. janë planifikuar në Brajshe dhe Gjerana. Në masat e planifikuara përfshihet edhe rindërtimi i rrjetit të ujërave të zeza në bërthamën më të ngushtë të qytetit në gjatësi prej 1.6 km dhe rehabilitimi i daljes nënujore Gjeranat në gjatësi prej 1.1 km.Faza e dytë e projektit përfshin ndërtimin e një impianti për trajtimin e ujërave të zeza në Zogaj”, kumtuan nga Komuna.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bajraktari me bashkëpunëtorët dhe drejtuesit e Otrant Olympikut në Shtëpinë e Futbollit: ULQINI SË SHPEJTI DO TË KETË STADIUM MODERN FUTBOLLI
Bajraktari me bashkëpunëtorët dhe drejtuesit e Otrant Olympikut në Shtëpinë e Futbollit: ULQINI SË SHPEJTI DO TË KETË STADIUM MODERN FUTBOLLI

Kryetari i Komunes Omer Bajraktari me bashkepuntor dhe perfaqesues te klubit Otrant Olympic u prit sot ne takim nga presidenti i Federates se Malit te Zi Dejan Saviqeviq dhe sekretari Miomir Gjurgjevac.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre