Për Kripore: PRESS I ABAZOVIQIT DHE AMBASADORES SË GJERMANISË

Dritan Abazovic, Gudrun ShtajnakerDeputeti i pavarur në Kuvendin e Malit të Zi Dritan Abazoviq dhe ambasadorja e Gjermanisë në Podgoricë Gudrun Shtajnaker kanë deklaruar sot se do të ishte jashtëzakonisht keq nëse Këshilli për privatizim vendos që në procesin e privatizimit të Kripores është paguar kompensimi i drejtë.

Abazoviq, siç transmeton Vijesti, ka thënë që kryetari i Këshillit Millo Gjukanoviq është në konflikt të interesit sepse Prva banka, banka private e familjes së tij, ka nën hipotekë 70 për qind të tokës së Kripores në bazë të kredive të dyshimta, ndërsa rreth 30 për qind ka CKB-ja.

Abazoviq tha se bëhet fjalë për plaçkitjen e pronës shtetërore dhe që prokuroria duhet urgjentisht të intervenojë dhe ta hetojë rastin.

Ambasadorja Shtajnaker është e brengosur për fatin e Kripores, e cila në dokumente ndërkombëtare është e mbrojtur si territor me rëndësi ndërkombëtare për biodoversitet. “Nëse Kriporja do të rrezikohet Mali i Zi nuk do të mund të llogaris në hapjen e kapitullit 27”, tha ajo.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bajraktari me bashkëpunëtorët dhe drejtuesit e Otrant Olympikut në Shtëpinë e Futbollit: ULQINI SË SHPEJTI DO TË KETË STADIUM MODERN FUTBOLLI
Bajraktari me bashkëpunëtorët dhe drejtuesit e Otrant Olympikut në Shtëpinë e Futbollit: ULQINI SË SHPEJTI DO TË KETË STADIUM MODERN FUTBOLLI

Kryetari i Komunes Omer Bajraktari me bashkepuntor dhe perfaqesues te klubit Otrant Olympic u prit sot ne takim nga presidenti i Federates se Malit te Zi Dejan Saviqeviq dhe sekretari Miomir Gjurgjevac.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre