Peshkatarët: KËRKOJMË TVSH MË TË ULTË

Mala plaza, plazhi vogel UlqinPeshkatarët në Ulqin kanë kërkuar trajtim më adekuat nga Ministria e bujqësisë dhe pagimin e tatimit si tek bujqit. Sepse, me vendimin Qeverisë së Malit të Zi peshkatarët paguajnë tatimin mbi vlerën e shtuar 19 për qind, ndërsa bujqit shtatë për qind.

“Kompetentët duhet të dinë se ne gjuajmë vetëm njëqind ditë në vit dhe që nga kjo duhet të jetojnë gjatë gjithë vitit, që është thjesht e pamundur, sepse sasia e peshkut të zënë është gjithnjë e më i vogël”, thanë ato.

Nga Ministria kanë thënë që do ti shqyrtojnë të gjitha kërkesat e tyre dhe shtuan që të gjithë peshkatarët që janë të regjistruar duhet të kenë ditarët elektronik. “Në Ministri në çdo moment e dimë ku gjendet çdo peshkatar i cili ka ditarë elektronik, ku është pozicioni i tij i saktë. Ai sipas ligjit është i detyruar të lajmëroj peshkimin e vet dhe të tregojë sasinë e peshkut që ka zënë atë ditë”, tha ministri i bujqësisë Petar Ivanoviq.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Presidentja e Kosovës Osmani Sadriu: NË ULQIN NDIHEMI SI NË SHTËPINË TONË
Presidentja e Kosovës Osmani Sadriu: NË ULQIN NDIHEMI SI NË SHTËPINË TONË

“Në Ulqin ndihemi si në shtëpinë tonë. Falënderoj të gjithë ata që hapën shtëpitë dhe zemrat e tyre për mërgimtarët nga Kosova në vitin 1999”, tha Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu.

Ulqin: PARALAJMËRIM I ARDHJES TË ZINXHIRIT GJERMAN TË SUPERMARKETËVE
Ulqin: PARALAJMËRIM I ARDHJES TË ZINXHIRIT GJERMAN TË SUPERMARKETËVE

Zinxhir i njohur i dyqaneve ushqimore “Lidl” është i interesuar për hapjen e një objekti në Ulqin, mëson Portali Ul-info. Me këtë rast, drejtuesit e asaj kompanie kanë biseduar me kryetarin e Komunës së

Ana e Malit: Filloi ndërtimi i Qendrës së Komunitetit në Krythë
Ana e Malit: Filloi ndërtimi i Qendrës së Komunitetit në Krythë

Me date 2 shkurt 2023 është bërë betonimi i pllakës së Qendrës së Komunitetit Krythë. Ky projekt është një investim që po mbulohet në tërësi nga diaspora e ketijë komuniteti. Objekti ka një sipërfaqe mbi

CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të mërkurën, më 8 shkurt, pa energji elektrike do të jenë këto vendbanime: në periudhën prej ores 8 deri në 14,00 – një pjesë

Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN
Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, me ftesë të kryetarit të Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, po qëndron sot dhe nesër për një vizitë zyrtare në Mal të Zi. Presidentja Osmani Sadriu