Pjetër Cara: FJALA JOTE

(Prelatit të Krishtërimit shqiptar, Arqipeshkëvit Metropolit, fisnikut Rrok Mirdita)

 

Fjala jote,

Ishte vel i ylbert’ i buzëqeshjes së amshimit,

Përndritje vezulluese për gonxhet e shpresës,

Klorofil i shëndetshëm për gjethet e mendimit

Dhe kudhër diamanti për kalitjen e besës…!

Fjala jote,

Ishte djep’ i ëmbëlsisë së të gjitha dashurive,

Dhe magji hyjnore për vlagën e besimit,

Shpat’ për qërimin e ferrave t’ padrejtësive,

Altar shumë bujar për hullit’ e përparimit…!

Fjala jote,

Ishte balsam për shërimin e çdo dhimbje,

Udhërrëfyese e shenjt’ për ligjet e Krishtërimit,

Fanar diturie që dhuron paqe për çdo rilindje

Dhe për t’ Plotfuqishmin shpirti i sakrifikimit…!

Fjala jote,

Nga ferri i tragjedive e nxori n’ drit’ besimin,

Për të ringjallur edhe shenjtërin’ e martirëve.

Mirdita e shtrenjtë e ndjen shumë hidhërimin,

Mbi altar si yll, t’ ka vënë midis më të mirëve…!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

KONCERT “ZAUSTAVITE RAT – NDALENI LUFTËN”

Media for All: NË ULQIN MBAHET KONFERENCA E MEDIAVE RAJONALE

Horizonti i Ri: TUBOHEN PËRFAQËSUESIT E MEDIAVE KRYESORE NË GJUHËN SHQIPE

Protesta e Kalalive për shkak të mungesës së ujit: MES PREMTIMEVE DHE RADIKALIZIMIT
Protesta e Kalalive për shkak të mungesës së ujit: MES PREMTIMEVE DHE RADIKALIZIMIT

“Në ditët në vijim do të marrim masa dhe veprime që të mundohemi t’i ndihmojmë qytetarët e Kalasë që të kenë një furnizim më të mirë me ujë”, tha drejtori ekzekutiv i SHPK “Ujësjellësi dhe kanalizimi”

Ulqin: NESËR PROTESTË E KALALIVE
Ulqin: NESËR PROTESTË E KALALIVE

Për shkak të problemeve të vazhdueshme me ujin, banorët e Kalasë kanë paralajmëruar protestë. “Situata prej javësh është e padurueshme dhe nga mungesa e ujit na ikin mysafirët”, pohojnë Kalalitë. Sipas

Edhe sot bllokimi i rrugës në Peçuricë: BLOKADA E RADHËS NË KRYTHË
Edhe sot bllokimi i rrugës në Peçuricë: BLOKADA E RADHËS NË KRYTHË

Banorët e Mërkotit kanë organizuar të dielën për të tretën herë bllokimin e rrugës rajonale në Peçuricë. Kësaj radhe, siç kanë bërë të ditur, bllokada është zgjatur për një orë, gjë që ka shkaktuar një

In memoriam: FATMIR MILO NINAMBEGU(1951-2022)- Këthimi në vendlindje
In memoriam: FATMIR MILO NINAMBEGU(1951-2022)- Këthimi në vendlindje

U hap lajmi: në Njujork ndërroi jetë Fatmir Milo Nimanbegu.Ka qenë e ditur se disa kohë ka vuajtur prej sëmundjesë të rëndë, joshëruese. ​Në vitet pesëdhjeta-gjashtëdhjeta jeta në Kalanë e Ulqinit. Pak

NELAJ: SHTYHET SEZONI I GJUETISË, FILLON ME 4 SHTATOR
NELAJ: SHTYHET SEZONI I GJUETISË, FILLON ME 4 SHTATOR

Njoftojmë të gjithë gjuetarët dhe qytetarët e Komunës së Ulqinit, se hapja e sezonit të gjuetisë që ishte e paraparë të hapet me datën 07.08.2022 ,pas kërkesës së kryetarit të Komunës së Ulqinit , Omer