Prim.Dr.Gani Karamanaga: In memoriam – Dr. Ali (Mehmet) Muharremi

Në SHBA ndërroi jetë Dr.Ali Mehmet Muharremi.

Është i lindur në Ulqin, më 1932. Shkollën fillore (1948) e ka mbaruar në Ulqin, ndërsa shkollën e mesme të mjekësisë (1954) e ka mbaruar në Sarajevë. Mjekësinë e ka studiuar dhe mbarur, më 1963, në Fakultetin e Mjekësisë në Beograd.

Punën e ka filluar në Qendrën Medicinale në Tivar, më 2.12.1963.

Si mjek i praktikës së përgjithshme ka punuar në Shtëpinë e Shëndetit Popullor në Ulqin, nga viti 1964 deri në vitin 1968.

Nga viti 1968 deri në vitin 1971 ka punuar si mjek spitali në Etiopi (Asmara – Eritrea). Pas kthimit nga Etiopia shkon në Beograd për të specializuar mjekësinë internistike (1972 – 1976). Specializimin e ka mbaruar në Klinikën Internistike në Beograd.

Si internist ka punuar në Repartin e internistikes në Qendrës mjekësore “”Blazho Orlandiq” në Tivar, nga viti 1976 deri në vitin 1979. Në vitin 1979 paraqitet në Shtëpinë e Shëndetit Ulqin dhe merr pjesë aktive në mjekimin e të sëmurëve dhe të lënduarve pas tërmetit. Në Ulqin, si internist nga viti 1979 deri më 1991.

Ka marrë pjesë kohë pas kohe në takimet profesionale dhe simpoziume të lisë, pa punime profesionale. Gjatë vitit 1972 ka marrë pjesë aktive në luftimin e epidemisë së lisë në Pllav. Ka qëndruar si shefi i Repartit epidemiolgjik në Plavë,  ku, në kushte të vështira, ka punuar në mjekimin  dhe parandalimin e sëmundjes  variola vera. Për këtë punë dekorohet me Urdhrin e punës me krahët nga sermi, direkt nga Josip  Broz Tito, kryetar i ish-Jugosllavisë.  Jeton në Ulqin, por edhe në SHBA, ku i jeton i biri, po ashtu mjek i dëgjuar.

Është pensionuar në vitin 1991, shkaku  i sëmundjes.

Në fund:

Po e theksoi se Dr Ali Muharremi ishte mjekë i dalluar. Kam pasur privilegj të bashkëpunojmë.

I takonte  plejadës mjekëve të dalluar shqiptarë nga Ulqini siç ishin:

  • Prof. Dr.Simë Dobreci,
  • Prof. Dr. Meshqyre Çapuni Brestovci,
  • Dr Shefqet Dollaku,
  • Dr Shuajb Resulbegu,
  • Dr Rexhep Spuzha,
  • Dr Minir Mavriqi.

Dr Ali Muharremi ka pasur dy djemë. Djali Mehmeti-Meqiko është mjekë specijalist i dalluar në Amerikë.

Respekt dhe ngushllime për familjen e tij.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bajraktari me bashkëpunëtorët dhe drejtuesit e Otrant Olympikut në Shtëpinë e Futbollit: ULQINI SË SHPEJTI DO TË KETË STADIUM MODERN FUTBOLLI
Bajraktari me bashkëpunëtorët dhe drejtuesit e Otrant Olympikut në Shtëpinë e Futbollit: ULQINI SË SHPEJTI DO TË KETË STADIUM MODERN FUTBOLLI

Kryetari i Komunes Omer Bajraktari me bashkepuntor dhe perfaqesues te klubit Otrant Olympic u prit sot ne takim nga presidenti i Federates se Malit te Zi Dejan Saviqeviq dhe sekretari Miomir Gjurgjevac.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre