Princ Nikolla: RIKONSTRUKTIMI I NDËRTESAVE TË VJETRA NË ULQIN

111Princ Nikolla Petroviq ka paralajmëruar që “Fondacioni Petroviq-Njegosh” dhe profesionistët nga Mali i Zi në këtë lëmi në bashkëpunim me kolegët nga Franca do të formojnë skuadrën e ekspertëve të cilit do të merren me rikonstruktimin e ndërtesave të vjetra në Ulqin.

Ai para disa ditëve vizitoi Ulqinin dhe  sidomos Kalanë në mënyrë që në vendngjarje të bindet në gjendjen e trashëgimisë kulturore në këtë hapësirë.

Princ Nikolla është, përndryshe, arkitekt me profesion. “Ruajtja e trashëgimisë kulturore nuk është vetëm aktivitet nostalgjik, por është aktivitet i lidhur me ekonominë dhe turizmin”, thotë ai dhe shton që trashëgimi kulturore nuk janë vetëm objektet fetare dhe pallatet, por këtu bëjnë pjesë, për shembull, peizazhet  dhe tarracat e bukura.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do