Prioritetet e URA-së në Qeverinë e re: KRIPORJA, VALDANOSI, INVESTIMET…

URAQeveria e re e Malit të Zi, në të cilën Koalicioni “Bardh e Zi”, pra Lëvizja Qytetare URA, do të jetë një nga përbërësit më të rëndësishëm, do të angazhohet fuqimisht për zgjidhjen e një numri problemesh që kanë rënduar Ulqinin dhe qytetarët e tij për vite me radhë, madje edhe me dekada,  është kumtuar jozyrtarisht nga kjo parti.

Siç është thënë, në radhë të parë, bëhet fjalë për korrigjimit e padrejtësisë në rastin e Valdanosit, pra kthimit të ullishtave të konfiskuara pronarëve të mëparshëm. Natyrisht, mendohet edhe për çështje të hapura që lidhen me Kriporen dhe të mirat detare, si dhe procesin e privatizimit të ndërmarrjeve të Ulqinit, veçanërisht hoteleve.

Shtohet se qeveria e re do të përqendrohet në fillimin e prodhimit në Kripore, tërheqjen e investitorëve dhe stimulimin e sipërmarrësve, si dhe kthimin e kompetencave dhe të ardhurave vetëqeverisjes lokale, në mënyrë që Ulqini, komunë me njerëz të vyeshëm, të hyjë në një cikël të ri zhvillimi.

“Pra, gjithçka që ne premtuam qytetarëve dhe tani na është dhënë mundësia që ta realizojmë, sigurisht që do ta bëjmë”, thanë nga URA.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do