Protesta në Bunë: KALIMERET JANË PJESË E IDENTITETIT TONË

BunaDisa dhjetëra qytetarë të Ulqinit protestuan të shtunën për shkak të Vendimit të Inspektores Ndërtimore që të shembet një nga kalimeret në bregun e djathtë të lumit Buna.

Avokati Arben Hoxhiq tha se kjo kalimere, e cila ekziston prej vitit 1981, u fshi nga Plani i Ndërmarrjes Publike për Menaxhimin e Të Mirave Detare në mënyrë që të vendosen lokalitetet e reja.

Ai vlerësoi se kalimeret janë simbol i Bunës dhe se Drejtoria për Mbrojtjen e të Mirave Kulturore me vendimin nga prilli i vitit 2017 “peshkimin me kalimere” e shpalli si të mirë jomateriale me rëndësi lokale.

Duke konstatuar se kalimeret janë pjesë e identitetit të Ulqinit dhe se po ngjanë terrori ndaj natyrës, aktivisti ekologjik Xhelal Hoxhiq tha se “duhet të kenë turp Ulqinakët politik të cilët po e shesin hapësirën por pikë të imëta”.

Sipas fjalëve të Drago Vukçeviqit, dikur Ulqinakët janë ushqyer nga Buna, e tani aty po e ushqejnë shpirtin.

Kryetari i Shoqatës së Peshkatarëve Ivo Knezheviq tha se në Bunë ka rreth 40 kalimere, e tepër shtëpiza. Ai shprehu bindjen se këto pajisje të vjetra për peshkim do të ruhen.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bajraktari me bashkëpunëtorët dhe drejtuesit e Otrant Olympikut në Shtëpinë e Futbollit: ULQINI SË SHPEJTI DO TË KETË STADIUM MODERN FUTBOLLI
Bajraktari me bashkëpunëtorët dhe drejtuesit e Otrant Olympikut në Shtëpinë e Futbollit: ULQINI SË SHPEJTI DO TË KETË STADIUM MODERN FUTBOLLI

Kryetari i Komunes Omer Bajraktari me bashkepuntor dhe perfaqesues te klubit Otrant Olympic u prit sot ne takim nga presidenti i Federates se Malit te Zi Dejan Saviqeviq dhe sekretari Miomir Gjurgjevac.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre