Protestë për shkak të devastimit të Pyllit të Pishave: ULQINI ËSHTË SHTËPIA JONË, NE NUK DUAM TË HESHTIM

image1 (6)Me moton „Ulqini është shtëpia jonë“ para ndërtesës së Komunës së Ulqinit të martën u mbajt tubimi protestues i rreth 70 qytetarëve të cilët shprehën pakënaqësinë me devastimin e hapësirës në këtë Komunë, para së gjithash Pyllit të Pishave.

Në emër të organizatorit të tubimit, Shoqatës „Martin Shnajder Jakobi“, Zenepa Lika ftoi organet kompetente që të veprojnë dhe të zbatojnë procedurat ligjore, me qëllim mbrojtjen e hapësirës unike dhe ruajtjen e resurseve natyrore të Ulqinit.

„Nëse vazhdon lejimi i heshtur i këtyre fenomeneve të dëmshme, do të shkatërrohet oferta turistike dhe do të rrezikohet mbijetesa e këtij qytet dhe të qytetarëve të tij“, tha ajo dhe theksoi: „Unë nuk dëshiroj të heshtë. Unë e ngrita zërin tim!“

Edhe këshilltarja Eleonora Shata ftoi funksionarët më të lartë shtetëror që të reagojnë duke thënë se këto ditë po betonohet edhe në Plazhin e Madh.

Në tubim disa qytetarë folën për shembujt e devastimit dhe ftuan Ulqinakët që mos të heshtin para shkatërrimit të qytetit të tyre.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Abazoviq: NË ULQIN NË SHTATOR FILLON NDËRTIMI I HOTELEVE TË KATEGORISË SË LARTË
Abazoviq: NË ULQIN NË SHTATOR FILLON NDËRTIMI I HOTELEVE TË KATEGORISË SË LARTË

Kryeministri i Malit të Zi Dr Dritan Abazoviq tha se Ulqini më në fund do të ketë hotele me pesë yje. Siç deklaroi ai, “Sunny Palace” do të ndërtojë një hotel luksoz në vendin e ish “Galebit”, në të cilin

OT: MBI 40 MIJË MYSAFIRË TË REGJISTRUAR QËNDROJNË NË ULQIN
OT: MBI 40 MIJË MYSAFIRË TË REGJISTRUAR QËNDROJNË NË ULQIN

Edhe në mes te gushtit Ulqini shënon një vizitë të shkëlqyer, bëjnë të ditur nga Organizata Turistike. Siç theksohet, në rivierën e Ulqinit qëndrojnë 40.715 mysafirë, prej të cilëve rreth 80 për qind janë

Sonte manifestimI tradicional: “DITËT E BAMIJEVE” NË KALA
Sonte manifestimI tradicional: “DITËT E BAMIJEVE” NË KALA

Aktiviteti “Ditët e bamjes”, tradicionalisht për të pestën vit me radhë do të mbahet sonte, në sheshin Servantes në “Palata Venezia” në Kala, me fillim nga ora 20:00. Turistëve dhe të gjithë vizitorëve

Forca: A.LLUNJI KOORDINATOR PËR ULQIN DHE TIVAR NË TË MIRAT DETARE
Forca: A.LLUNJI KOORDINATOR PËR ULQIN DHE TIVAR NË TË MIRAT DETARE

  Nga Forca e re demokratike është kumtua që sot Asllan Llunji është emëruar Koordinator për Ulqin e Tivar në Ndërmarrjen të Mirat Detare. Asllani lindi në Tivar me 12.02.1992. Shkollën fillore e

Qeveria: GJITHÇKA GATI PËR FILLIMIN E NDËRTIMIT TË KOPSHTIT NË FUSHËN E ULQINIT
Qeveria: GJITHÇKA GATI PËR FILLIMIN E NDËRTIMIT TË KOPSHTIT NË FUSHËN E ULQINIT

Ajo që është pritur prej shtatë vitesh, ndërtimi i çerdhes së re në Fushën e Ulqinit, është në prag të realizimit. Për këtë projekt kredia është miratuar nga Banka për Zhvillim e Këshillit të Evropës,