PSD Ulqin: PRAPË INICIATIVA QË SHTAJNAKER TË SHPALLET QYTETARE NDERI

Gudrun StajnakerKëshilli i Ulqinit i Partisë Socialdemokratike do të dorëzojë deri në fund të kësaj jave në Kuvendin e Komunës propozimin e vendimit për kushtet, mënyrën dhe procesin e ndarjes së shpërblimeve dhe mirënjohjeve publike, duke e hapur për të dytën herë hapësirën që ish ambasadorja gjermane Gudrun Elizabet Shtajnaker të bëhet qytetare nderi e Ulqinit.

Propozimi mund të jetë para këshilltarëve në mbledhjen e parë të ardhshme të Parlamentit vendor.

Para dy vitesh, iniciativa e PSD-së nuk kaloi në Parlament sepse asokohe Këshilli për Zgjedhje dhe Emërime vlerësoi se për këtë akt nevojitet ndryshimi i statutit të KK-së.

“Statutin e miratuam vitin e kaluar dhe me këtë propozim dëshirojmë që të krijojmë parakushtet juridike që ekselenca e saj të bëhet qytetare nderi e qytetit tonë. Asgjë nuk do të ja lëmë rastit dhe kësaj herë mangësitë teknike të propozimit nuk mund të jenë alibi, tha Resulbegoviq.

Ai rikujtoi se Shtajnaker e ngriti problemin e Kripores në nivel evropian dhe se është më meritorja që kjo hapësirë sot është e mbrojtur dhe është shpallë park i natyrës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do