PSD: ULQINI TË JETË DESTINACION I RËNDËSISHËM NË ADRIATIK

PSD Ul grupa2qPartia Socialdemokrate me marrjen e pergjegjesive ne fusha te caktuara dhe me permiresimin e tyre ka deshmuar qe politika mund te udhehiqet edhe duke permbushur premtimet te shoqeruara me rezulltate te dukshme dhe te knaqshme.

Nje nga fushat qe kemi udhehequr ne 2 vitet e kaluara ka qene lidhur me permiresimin e prezantimeve dhe ofertave turistike nen drejtimin e Organizates Turistike Ulqin. Per nje kohe shume te shkurter eshte bere prezantimi elektronik nepermes website ne disa gjuhe te huaja e cila thelbsisht ka ndihmuar ne promovimin e Ulqinit dhe asaj cfare ofrojme per pushuesit potencial.

Gjitheashtu jane hapur 5 pika informacioni – infopunkta, nga pike kalimi Sukobine deri ne Plazh te Madh dhe Qytet te Vjeter, ku te gjithe pushuesit ose qera leshuesit mund te marrin te gjitha informacionet e nevojshme.

Per prezantimin e Ulqinit si destinacion pushimi sa me aktiv dhe si qendra e festivaleve verore, duket qarte qe eshte punuar shume dhe ne menyre cilesore. Ka mbetur edhe  shume te punohet qe Ulqini te rikthehet ne tregjet burimore te Evropes Perendimore, pushes  te cilet kane qene shume dominant deri ne vitet 90, gjitheashtu te rritet numri i pushuesve nga tregjet tradicionale, nderkohe qe eshte shume i dallueshem numri i rritur i pushuesve gjerman, francez, austrijak ose polak ne 2 vitet e fundit.

Qyteti i Vjeter  ne te ardhmen  duhet te jete qender e vizitorve ne grupe te organizuara, ashtu sic eshte sot Kotori ose Budva, realizimi i ketij qellimi do jete prioritet per ne, ne nje te ardhmen te afert.

Per te gjitha keto qe samo permendem i japim vetes liri qe qytetaret e Ulqinit t’i lusim te na japin perkrahje edhe me te madhe per te vazhduar rrugen qe kemi nisur ne zhvillimin e Ulqinit si nje destinacion potencial ne Adriatikun Jugor.

Kandidatet per keshilltar te listes PSD- Mundemi me mire !

Sllagjana Knezheviq

Qazim Hoxhiq

Minir Karamanaga

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gjekë Gjonaj: SHKA “Tradita”, prezantuese e denjë e vlerave autoktone trashëgimore të Anës së Malit
Gjekë Gjonaj: SHKA “Tradita”, prezantuese e denjë e vlerave autoktone trashëgimore të Anës së Malit

Me këtë emër, në kuadër të Biznis Klubit “Ana e Malit”( BKA-së) në vitin 2013 u themelua ky ansambël me qëllim ruajtjen dhe kultivimin e vlerave kulturore dhe artistike të zonës së Anës së Malit. Kryetari

CEDIS: EDHE TË PREMTEN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: EDHE TË PREMTEN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të premten, më 10 shkurt, në periudhën prej orës 8 deri në 15,00, pa energji elektrike do të jenë këto vendbanime: një pjesë

Presidentja e Kosovës Osmani Sadriu: NË ULQIN NDIHEMI SI NË SHTËPINË TONË
Presidentja e Kosovës Osmani Sadriu: NË ULQIN NDIHEMI SI NË SHTËPINË TONË

“Në Ulqin ndihemi si në shtëpinë tonë. Falënderoj të gjithë ata që hapën shtëpitë dhe zemrat e tyre për mërgimtarët nga Kosova në vitin 1999”, tha Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu.

Ulqin: PARALAJMËRIM I ARDHJES TË ZINXHIRIT GJERMAN TË SUPERMARKETËVE
Ulqin: PARALAJMËRIM I ARDHJES TË ZINXHIRIT GJERMAN TË SUPERMARKETËVE

Zinxhir i njohur i dyqaneve ushqimore “Lidl” është i interesuar për hapjen e një objekti në Ulqin, mëson Portali Ul-info. Me këtë rast, drejtuesit e asaj kompanie kanë biseduar me kryetarin e Komunës së

Ana e Malit: Filloi ndërtimi i Qendrës së Komunitetit në Krythë
Ana e Malit: Filloi ndërtimi i Qendrës së Komunitetit në Krythë

Me date 2 shkurt 2023 është bërë betonimi i pllakës së Qendrës së Komunitetit Krythë. Ky projekt është një investim që po mbulohet në tërësi nga diaspora e ketijë komuniteti. Objekti ka një sipërfaqe mbi