PYLLI I PISHAVE

Pylli i pishave për Ulqin gjithmonë ishte shëtitore pyjore në gjirin urban. Përveç që e ka pasuruar tërë hapësirën nga ish hoteli Galeb dhe gati dy kilometër më tej kah Plazhi i madh, Pylli i pishave  kishte funksion të theksuar edukativo – rekreativ dhe estetiko – dekorativ.

Në këtë hapësirë të bukur gjendet Plazhi i njohur i grave me burimet e veta sulfurike, të cilët janë eliksir i vërtet për gratë me vështirësi të shtatzënisë.

Mjekët nga krejt ish Jugosllavia i kanë propozuar fëmijëve që kishin probleme me astmën që në mëngjes të shëtisin tek Pylli i pishave dhe gjë fytin ta shpëlajnë me ujë të detit. Për këtë arsye në këtë vend që në mëngjes është si në korzo.

Edhe Ulqinakët vitet e fundit gjithnjë e më shpesh shëtisin tek pylli i pishave dhe janë hapur disa lokale dhe restorante të këndshme. Kanë kuptuar që qëndrimi në një hapësirë të tillë është mënyrë për largimin e stresit të grumbulluar, dhe që në këtë kontekst është më e rëndësishme, nxitja dhe zhvillimi i vetëdijes për nevojën e mbrojtjes dhe ruajtjes së hapësirës, gjegjësisht mbajtja e stabilitetit të ekosistemit në tërësi.

Shenj i sigurt që ky stabilitet ekziston ka gjithnjë e më pak është zhdukja e ketrave, të cilët shpesh mund të shiheshin duke lozur në pyllin pishave. Me trungjet që dita ditës rrëzohen, zhduken dhe foletë e zogjve. Zhduket edhe një “mushkri  e qytetit”! Ndërsa neve, të qet dhe pa merak, na zihet fryma!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Presidentja e Kosovës Osmani Sadriu: NË ULQIN NDIHEMI SI NË SHTËPINË TONË
Presidentja e Kosovës Osmani Sadriu: NË ULQIN NDIHEMI SI NË SHTËPINË TONË

“Në Ulqin ndihemi si në shtëpinë tonë. Falënderoj të gjithë ata që hapën shtëpitë dhe zemrat e tyre për mërgimtarët nga Kosova në vitin 1999”, tha Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu.

Ulqin: PARALAJMËRIM I ARDHJES TË ZINXHIRIT GJERMAN TË SUPERMARKETËVE
Ulqin: PARALAJMËRIM I ARDHJES TË ZINXHIRIT GJERMAN TË SUPERMARKETËVE

Zinxhir i njohur i dyqaneve ushqimore “Lidl” është i interesuar për hapjen e një objekti në Ulqin, mëson Portali Ul-info. Me këtë rast, drejtuesit e asaj kompanie kanë biseduar me kryetarin e Komunës së

Ana e Malit: Filloi ndërtimi i Qendrës së Komunitetit në Krythë
Ana e Malit: Filloi ndërtimi i Qendrës së Komunitetit në Krythë

Me date 2 shkurt 2023 është bërë betonimi i pllakës së Qendrës së Komunitetit Krythë. Ky projekt është një investim që po mbulohet në tërësi nga diaspora e ketijë komuniteti. Objekti ka një sipërfaqe mbi

CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të mërkurën, më 8 shkurt, pa energji elektrike do të jenë këto vendbanime: në periudhën prej ores 8 deri në 14,00 – një pjesë

Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN
Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, me ftesë të kryetarit të Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, po qëndron sot dhe nesër për një vizitë zyrtare në Mal të Zi. Presidentja Osmani Sadriu