Qendra për kulturë: Iniciativë për dekorimin e Zyhni Beqiraj “Qytetar Nderi i Komunës së Ulqinit”

Dje, u.d. drejtoresha e NP-së “Qendra për Kulturë – Ulqin, Adriana Hoxha, kryetari i Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve në Mal të Zi, Faik Nika, kryetari i Shoqatës së Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club”, Ismet Kallaba, kryetari i Fondacionit “Lika”, Jusuf Cufo Lika dhe kryetari i OJQ-së “Oda e Artistave”, Cani Lazoja, nënshkruan iniciativën, të cilën ia dërguan kryetarit të Komunës së Ulqinit si propozim për dekorimin e z. Zyhni Beqiraj “Qytetar Nderi i Komunës së Ulqinit”.

Zyhni Beqiri është intelektual, pedagog, politikan, artist, qytetar i ndërgjegjshëm, personalitet dinjitoz, i thjeshtë dhe i paimponuar, njeri i dashur, modest dhe ulqinak i denjë. Andaj, edhe pse me vonesë, me nismën tonë, e konsiderojmë korrekte që z. Zyhni Beqiraj të dekorohet me titullin “Qytetar Nderi i Komunës së Ulqinit” për kontributin e tij dhe angazhimin në përparimin dhe prosperitetin e reputacionit të ulqinakëve dhe Ulqinit, në ruajtjen e historisë, kulturës, identitetit, e trashëgimisë tonë kulturore.

Shpresojmë që iniciativa jonë të gjejë mbështetje!

 

Shërbimi për informim i Qendrës për Kulturë – Ulqin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN
Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, me ftesë të kryetarit të Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, po qëndron sot dhe nesër për një vizitë zyrtare në Mal të Zi. Presidentja Osmani Sadriu

Kryetari Bajraktari: Ngushëllime për viktimat e tërmetit në Turqi
Kryetari Bajraktari: Ngushëllime për viktimat e tërmetit në Turqi

Kryetari i Ulqinit Omer Bajraktari, ka shprehur ngushëllimet e tij të thella për familjet dhe popullin turk në keto momente të vështira pas tërmetit shkatërrues që goditi Turqinë dhe Sirinë. Qytetarët

Nimanbegu: Telegram ngushëllimi për tërmetin shkatërrues në Turqinë juglindore
Nimanbegu: Telegram ngushëllimi për tërmetin shkatërrues në Turqinë juglindore

AMBASADA E REPUBLIKËS SË TURQISË Sh.E.T. Mr. Barış Kalkavan, ambasador   Shkëlqesia Juaj, Si mik me lidhje të gjata historike me Republikën e Turqisë, qytetarët tanë dhe të gjithë shqiptarët ndjehen thellësisht

Në fund të shkurtit: SEANCA E PËRBASHKËT E QEVERISË SË MALIT TË ZI DHE QEVERISË SHQIPTARE
Në fund të shkurtit: SEANCA E PËRBASHKËT E QEVERISË SË MALIT TË ZI DHE QEVERISË SHQIPTARE

Qeveria e Malit të Zi do të mbajë një seancë të përbashkët me qeverinë shqiptare në fund të këtij muaji, mëson Portali Ul-info. Siç pritej, me atë rast në Podgoricë do të nënshkruhen më shumë se 10 marrëveshje

Abazoviq: KONKURS PËR RREGULLIMIN E PLAZHIT TË VOGËL DHE NJË TUNELI ME LIMAN
Abazoviq: KONKURS PËR RREGULLIMIN E PLAZHIT TË VOGËL DHE NJË TUNELI ME LIMAN

Kryeministri i Malit të Zi Dritan Abazoviq njoftoi gjatë vizitës së fundit se do të shpallet një konkurs ndërkombëtar për rregullimin e Plazhit të Vogël dhe një tunelit që do ta lidhë atë me Limanin. “Kjo