Qeveria: HIQEN TË GJITHA KAFSHËT NGA BUNA

 

Buna (7)Ditën e tretë të aksionit të pastrimit të lumit Buna, të cilën e iniciuan Ministria e Bujqësisë dhe Drejtoria për Sigurinë Uhsqimore, u pastrua sasia e mbetur e pulave të ngordhura, njoftohet nga Qeveria e Malit të Zi.

Mbasi që u hoqën mbeturinat nga të gjithë lokacionet e regjistruara më herët, terreni, në rrjedhën e sipërme nga grykëderdhja, u kontrollua edhe një here, për të pare se a mbeti ndonjë kafshë e ngordhur në pjesët e papërshtatshme të terrenit.

Të gjithë sasitë e gjetura janë nxjerrë nga uji dhe nën mbikëqyrjen e inspektorit veterinarik u shkatërruan pa dëmtime, duke ndërmarr masat dezinfektuese të cilat I zbatoi ambulance kompetente veterinarike nga Ulqini.

Pastrimi i Bunës dhe sanimi i problemit ndërkufitar ishte punë e lodhshme fizike dhe teknike, prandaj shfrytëzojmë rastin të falënderojmë të gjithë ato që morën pjesë në aksion – punonjësit e Policisë Kufitare, Drejtorisë për Situata Emergjente – Shërbimin e Mbrojtjes dhe Shpëtimit dhe grupin e të punësuarve në Ndërmarrjen Komunale në Ulqin.

Me shpresë që në Bunë nuk mbeti asnjë qese me kafshë të ngordhura e cila do të mund të paraqitet kur të rritet niveli i lumit, presim që komunikimi me organet kompetente të Shqipërisë fqinje dhe mike, të cilin e inicioi Qeveria e Malit të Zi, të rezultojë me zbulimin e keqbërësit, në mënyrë që këto incidente ekologjike të mos përsëriten.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do