Qeveria: PULAT E NGORDHURA NË BUNË NGA SHQIPËRIA, NUK JANË INFEKTUESE

Buna (6)Përfaqësuesit e Ministrisë së Bujqësisë dhe të Zhvillimit Rural dhe të Drejtorisë për Sigurinë Ushqimore dhe Punë Fitosanitare vizituan sot lumin Buna dhe vërtetuan se në shumë lokacione në rrjedhën e sipërme, pranë bregut, në pjesën prej grykëderdhjes deri në vendbanimin Reç, gjenden sasi të konsiderueshme të qeseve të plastikës me pula të ngordhura, si dhe lopë dhe derra të cofëta.

Drejtoresha e Drejtorisë Vesna Dakoviq, e cila koordinoi vizitën e terrenit, theksoi se çdo gjë tregon se bëhet fjalë për problem ndërkufitar, gjegjësisht që kafshët e ngordhura janë me prejardhje nga shteti fqinj, Republika e Shqipërisë, meqë në zonën më të gjerë në anën malazeze nuk ka fermë të shpendëve.

Po ashtu, drejtimi i rrymave të lumit tregojnë se mbeturinat janë bartur nga ana e Shqipërisë në anën e Malit të Zi të bregut të Bunës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do