Qeveria: SHPALLJA E QYTETARËVE TË NDERIT NUK ËSHTË KOMPETENCË E JONA

Dusko MarkovicIniciativa për shpalljen e personit qytetar nderi të komunës nuk është kompetencë e Qeverisë së Malit të Zi dhe të pavërteta janë pohimet që kryeministri Dushko Markoviq dhe Qeveria e Malit të Zi në çfarëdo lloj mënyre janë marrë me propozimin që ish ambasadorja e Gjermanisë në Mal të Zi të shpallet qytetare nderi e Ulqinit, njoftohet nga Qeveria e Malit të Zi.

Nga Qeveria kanë reaguar në kumtesën e Këshillit komunal të Lëvizjes qytetare URA në të cilën kjo parti ka thënë se “pavarësisht mendimit të pushtetit kuislingo-Podgoricës në Ulqin”, kjo komunë është borxhli i Gudrun Shtajnaker.

“Sjellja e këtyre vendimeve është kryesisht kompetencë e vetëqeverisjeve lokale, kështu që çfarëdo lloj lidhje e Qeverisë dhe kryeministrit me sjelljen ose mos sjelljen e vendimeve për shpalljen e qytetarit të nderit është tendencioze dhe keqdashëse. Lidhja e pabazuar e këtyre pohimeve me Qeverinë e Malit të Zi dhe kryetarin e saj paraqet keqpërdorimin e iniciativës në fjalë në qëllime ditore-politike nga ana e partive të vogla opozitare, që vetëm flet se kjo për ato është më e rëndësishme se qëllimi që me të vërtet të vlerësohet kontributi i dikujt në zhvillimin e komunës së Ulqinit. Me këtë qëllim kësaj radhe kanë shfrytëzuar edhe emrin e ish ambasadores gjermane në Mal të Zi”, thanë nga Qeveria e Malit të Zi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN
Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, me ftesë të kryetarit të Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, po qëndron sot dhe nesër për një vizitë zyrtare në Mal të Zi. Presidentja Osmani Sadriu

Kryetari Bajraktari: Ngushëllime për viktimat e tërmetit në Turqi
Kryetari Bajraktari: Ngushëllime për viktimat e tërmetit në Turqi

Kryetari i Ulqinit Omer Bajraktari, ka shprehur ngushëllimet e tij të thella për familjet dhe popullin turk në keto momente të vështira pas tërmetit shkatërrues që goditi Turqinë dhe Sirinë. Qytetarët

Nimanbegu: Telegram ngushëllimi për tërmetin shkatërrues në Turqinë juglindore
Nimanbegu: Telegram ngushëllimi për tërmetin shkatërrues në Turqinë juglindore

AMBASADA E REPUBLIKËS SË TURQISË Sh.E.T. Mr. Barış Kalkavan, ambasador   Shkëlqesia Juaj, Si mik me lidhje të gjata historike me Republikën e Turqisë, qytetarët tanë dhe të gjithë shqiptarët ndjehen thellësisht

Në fund të shkurtit: SEANCA E PËRBASHKËT E QEVERISË SË MALIT TË ZI DHE QEVERISË SHQIPTARE
Në fund të shkurtit: SEANCA E PËRBASHKËT E QEVERISË SË MALIT TË ZI DHE QEVERISË SHQIPTARE

Qeveria e Malit të Zi do të mbajë një seancë të përbashkët me qeverinë shqiptare në fund të këtij muaji, mëson Portali Ul-info. Siç pritej, me atë rast në Podgoricë do të nënshkruhen më shumë se 10 marrëveshje

Abazoviq: KONKURS PËR RREGULLIMIN E PLAZHIT TË VOGËL DHE NJË TUNELI ME LIMAN
Abazoviq: KONKURS PËR RREGULLIMIN E PLAZHIT TË VOGËL DHE NJË TUNELI ME LIMAN

Kryeministri i Malit të Zi Dritan Abazoviq njoftoi gjatë vizitës së fundit se do të shpallet një konkurs ndërkombëtar për rregullimin e Plazhit të Vogël dhe një tunelit që do ta lidhë atë me Limanin. “Kjo