Qeveria: TË PREMTËN MBLEDHJA E KUVENDIT TË KOMUNËS, INSTITUCIONET LOKALE TË MOS SHNËDRROHEN NË CIRK

Qeveria e Malit të Zi ka vendosur që të premten, më 3 qershor, të mbajë seancën konstitutive të Kuvendit të Komunës së Ulqinit.

Në Ligj thuhet se Kuvendi i Komunës quhet i formuar në momentin kur zgjidhet kryetari i këtij organi legjislativ.

Ministri i Administratës Publike Marash Dukaj tha se zyrtarët e këtij resori qeveritar do të ndjekin punën e nesërme të parlamentit lokal.

Kryeministri Dritan Abazoviq shprehu bindjen se seanca e të premtes do të kalojë në pajtim me kulturën demokratike duke apeluar që institucionet e administratës lokale të mos shndërrohen në cirk.

Ministri për të Drejtat e Njeriut dhe Pakica Fatmir Gjeka tha se në Ulqin po përdhunohet demokracia, po shkelen në mënyrë drastike procedurat ligjore dhe e drejta e qytetarëve për vetëqeverisje lokale.

One Response

  1. Ju ashtu ashtu jeni cirk tash 20 vjet.
    Fort jeni tu vujt për vetqeverisje qytetare, e ma për popull marut prej kasavetit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

KONCERT “ZAUSTAVITE RAT – NDALENI LUFTËN”

Media for All: NË ULQIN MBAHET KONFERENCA E MEDIAVE RAJONALE

Horizonti i Ri: TUBOHEN PËRFAQËSUESIT E MEDIAVE KRYESORE NË GJUHËN SHQIPE

Dëmtime në tubacionin kryesor: DERI TË MËRKURËN PA UJË NJË PJESË E MADHE E ULQINIT
Dëmtime në tubacionin kryesor: DERI TË MËRKURËN PA UJË NJË PJESË E MADHE E ULQINIT

Të martën, më 28 qershor 2022, rreth orës 16.00 gjatë punimeve të një kontraktori të papërgjegjëshëm është dëmtuar tubi kryesor i ujësjellësit në Fushën e Ulqinit, është njoftuar Portali Ul-info nga NP

CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të mërkurën, më 29 qershor, në periudhën nga ora 09 deri në 15:00, pa energji elektrike do të jenë pjesa e qendrës së Katërkollës.

Kuvendi i Komunës: ZGJEDHEN NËNKRYETARËT E KOMUNËS DHE KOMISIONI ZGJEDHOR KOMUNAL
Kuvendi i Komunës: ZGJEDHEN NËNKRYETARËT E KOMUNËS DHE KOMISIONI ZGJEDHOR KOMUNAL

Me propozim të kryetarit të Komunës së Ulqinit, Omer Bajraktari, Kuvendi i Komunës të hënën zgjodhi dy nënkryetarë. Ata janë Beqir Sella, funksionar i PD-së dhe Sabr Sallaj, ndryshe nënkryetar i Forcës

Ulqin: SEZONI PËR RRETH 30 % MË I MIRË SE VITIN E KALUAR
Ulqin: SEZONI PËR RRETH 30 % MË I MIRË SE VITIN E KALUAR

  Qeveria e Malit të Zi ka bërë të ditur zyrtarisht se presin një sezon dukshëm më të mirë se vitin e kaluar. “Të gjithë treguesit që kemi flasin në favor të kësaj, se sigurisht që jemi 60% më mirë

Dr G.Karamanaga: GANI I VOGËL
Dr G.Karamanaga: GANI I VOGËL

Gani ende nuk i ka mbushur shtatë vjetë.Një ditë u nis prej shtëpie. Nuk i tregoi askuj se ku po shkon. Komshitë Shyqyrija, Kimetja dhe Zhelko e vrejtën se ishte në rrugë. Pas një kohe prindërit e tij