Rama – Meta: FITORE PËR TË MAJTËN; Bregu: PD KA FITUAR

Kreu i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta e cilësoi plebishitare fitoren e Aleancës për Shqipërinë Evropiane. Ai tha se nga të dhënat e brendshme, koalicioni i majtë “Aleanca për Shqipërinë Evropiane” ka në kuti rreth 80 mandate, ndërsa për LSI-në janë 15 deri në 20 mandate.

“Jam i bindur edhe nga të dhënat tona, edhe nga të gjitha vlerësimet e pavarura se, Aleanca për Shqipërinë Evropiane” ka tashmë në kuti të paktën 80 mandate. Njëkohësisht, LSI ka në kuti  15 deri në 20 mandate.”- tha Meta.

Nuk është kjo më e rëndësishmja,  vijoi më tej Meta, pasi sipas tij, fitorja ka qenë e ditur, edhe suksesi i LSI ka qenë i qartë për të gjithë. Ai tha se e rëndësishme është që procesi të vijojë normalisht.

Zëdhënësja e fushatës së PD, Majlinda Bregu tha se Partia Demokratike është fituese dhe se kjo forcë politike është e gatshme të udhëheqë Shqipërinë edhe për katër vitet e ardhshme.

Bregu theksoi numrin e madh të pjesëmarrësve në votime, sidomos në bastionet e PD-së. Duke bërë thirrje për qetësi, Bregu tha se veç fitores së PD-së, Shqipëria sot feston edhe zgjedhje të lira dhe demokratike.

“Ne i përgëzojmë vëzhguesit dhe komisonerët që garantuan zgjedhja të lira. Ne gjithashtu e dimë fare mirë rëndësinë e punës që i pret numëruesit. Bëjmë thirrje që të numërohet çdo votë” , theksoi Bregu.

Sondazhi: Koalicionet, PD 48% – PS 46%

Të dhënat e Exit Poll-it  të Fondacionit Civitas Albania i japin Partisë Demokratike  42%, ndërsa PS me 40% të votave.

Sipas këtij Exit- Poll-i koalicioni “Aleanca për Punësim, Mirëqenie dhe Integrim” e udhëhequr nga Sali Berisha ka fituar 48% dhe “Aleanca për Shqipërinë Europiane” e drejtuar nga Edi Rama ka fituar 46 për qind në rang kombëtar.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Presidentja e Kosovës Osmani Sadriu: NË ULQIN NDIHEMI SI NË SHTËPINË TONË
Presidentja e Kosovës Osmani Sadriu: NË ULQIN NDIHEMI SI NË SHTËPINË TONË

“Në Ulqin ndihemi si në shtëpinë tonë. Falënderoj të gjithë ata që hapën shtëpitë dhe zemrat e tyre për mërgimtarët nga Kosova në vitin 1999”, tha Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu.

Ulqin: PARALAJMËRIM I ARDHJES TË ZINXHIRIT GJERMAN TË SUPERMARKETËVE
Ulqin: PARALAJMËRIM I ARDHJES TË ZINXHIRIT GJERMAN TË SUPERMARKETËVE

Zinxhir i njohur i dyqaneve ushqimore “Lidl” është i interesuar për hapjen e një objekti në Ulqin, mëson Portali Ul-info. Me këtë rast, drejtuesit e asaj kompanie kanë biseduar me kryetarin e Komunës së

Ana e Malit: Filloi ndërtimi i Qendrës së Komunitetit në Krythë
Ana e Malit: Filloi ndërtimi i Qendrës së Komunitetit në Krythë

Me date 2 shkurt 2023 është bërë betonimi i pllakës së Qendrës së Komunitetit Krythë. Ky projekt është një investim që po mbulohet në tërësi nga diaspora e ketijë komuniteti. Objekti ka një sipërfaqe mbi

CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të mërkurën, më 8 shkurt, pa energji elektrike do të jenë këto vendbanime: në periudhën prej ores 8 deri në 14,00 – një pjesë

Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN
Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, me ftesë të kryetarit të Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, po qëndron sot dhe nesër për një vizitë zyrtare në Mal të Zi. Presidentja Osmani Sadriu