Rezultatet e Konkursit letrar “Dita e Gështenjave në Krajë”

Në kuadër të manifestimit “Dita e Gështenjave në Krajë” i cili u mbajt më 12 – 13 nëntor 2022, Bashkësia Lokale Ostros – Krajë shpallë rezultatet e Konkursit letrar (prozë ose poezi) kushtuar gështenjës (si pemë tradicionale dhe burim i jetës në Krajë).

Ky Konkurs letrar është organizuar për herë të parë dhe në adresë të BL Krajë kanë mbërrit 18 punime letrare prej të cilave 15 poezi dhe 3 proza.

Të gjitha punimet letrare ishin brenda kornizave të kërkesës së konkursit andaj juria në përbërje: Ali Gjeçbritaj, shkrimtar, Qazim Muja, kritik letrar dhe Ismet Kallaba, gazetar sipas vlerësimeve shpallin këta fitues:

Vendi i parë proza “Labi dhe Ati mësojnë për Krajën” me autor Gazmend Çitaku.

Vendi i dytë poezia Pema heroike” me autor Besmir Asllanin.

Vendi i tretë poezia Rrënjet e vendit tim me autore Jonida Truma.

Tre punimet më të mira të konkursit letrar janë shpërblyer nga organizatori.

One Response

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tirana – Kryeqyteti Evropian i Rinisë: BAJRAKTARI FOLI NË CEREMONINË PËRMBYLLËSE
Tirana – Kryeqyteti Evropian i Rinisë: BAJRAKTARI FOLI NË CEREMONINË PËRMBYLLËSE

Kryeqiteti i Shqipërisë, Tirana, këtë vitë ishte “Kryeqyteti Evropian i Rinisë”. Sot u mbajt ceremonia përmbyllëse në Pallatin e kongreseve në Tiranë ku ishin zyrtarët e lartë dhe diplomatë ndërkombëtar.

Qendra për Kulturë: TË PREMTËN MBRËMJE ME ELENA KOCAQI
Qendra për Kulturë: TË PREMTËN MBRËMJE ME ELENA KOCAQI

NP “Qendra për Kulturë – Ulqin” nis ciklin e mbrëmjeve me temë letrare, historike, kulturore, sociale… Këtë cikël e kemi titulluar ODA, meqë tubon dashamirë në një vend dhe u jep

Në fund të vitit: NË ULQIN LEDRI VULA, ALBAN SKENDERAJ, S.QETKOVIQ…
Në fund të vitit: NË ULQIN LEDRI VULA, ALBAN SKENDERAJ, S.QETKOVIQ…

Javët e fundit të këtij viti do t’i kalojmë në një atmosferë festive, me pije, ushqim, e mbi të gjitha muzikë të mire. Në skenën e “Sweet December” me 24 dhjetor do të ngjiten: Accoustic

CEDIS: EDHE TË ENJTEN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: EDHE TË ENJTEN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të enjten, më 8 dhjetor, në periudhën prej orës 8 deri në 15,00, pa energji elektrike do të jenë këto vendbanime: Pistulla,

Prezantohet programi Sweet December: MUND TË TËRHEQIM TURISTËT NGA I GJITHË RAJONI
Prezantohet programi Sweet December: MUND TË TËRHEQIM TURISTËT NGA I GJITHË RAJONI

“Besojmë se kemi eventin më të bukur që do ta ringjallë Ulqinin në këtë periudhë, me të cilin mund të tërheqim mysafirë nga i gjithë rajoni”, tha të mërkurën në prezantimin e programit të eventit “Sweet