Salaj: SHTAJNAKER QYTETARJA E PARË E NDERIT NË HISTORINË E PLURALIZMIT NË ULQIN

Sabri SalajKëshilltari i Forcës së re demokratike në Kuvendin komunal të Ulqinit Sabri Salaj shkroi në statusin e vet në Facebook se titulli ,,Qytetar nderi i Ulqinit’’, i pari në historinë e pluralizmit politik në Komunën e Ulqinit, do shkojë për Gudrun Shtajnaker.
“Gudrun Shtajnaker, ish ambasadorja e Gjermanisë në Mal të Zi, e cila është propozuar të shpallet qytetare nderi e Ulqinit dhe e përkrahur nga të gjitha subjektet politike në Komunën e Ulqinit është e para qytetare e cila do të marr mirënjohjen publike më të lartë të qytetin të Ulqinit nga Kuvendi i Ulqinit, në historinë e pluralizmit politik në Komunën e Ulqinit.
Meqë është qytetarja e parë që do t’i dhurohet një titull i tillë ,,Qytetar nderi i Ulqinit’’ për kontributin që shteti Gjerman dhe ajo personalisht ka dhënë jo vetëm për çështjen e Kriporës së Ulqinit por në të gjithë historinë e shqiptarëve në këto troje, është mirë që të bëhet në përputhje më të gjitha procedurat ligjore.
Propozimi që të sillet rregullorja ku do përcaktohen kriteret, propozimi që të plotësohet Statuti i Komunës ku do të përcaktohet edhe sesi do të duket ajo mirënjohje publike që do i dhurohet ,,Qytetar nderi i Ulqinit‘’, qytetit më një histori të lashtë sa vetë Ballkani, do ja rrisin madhështinë jo vetëm institucioneve të Komunës së Ulqinit por edhe vetë qytetares tonë Gudrun Shtajnaker.
Kjo dekoratë mirënjohje propozojë që t’i jepet në ,, Ditën e Ulqinit’’, përfundon Salaj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

“Riviera e Ulqinit”: QAMIL HOXHA DREJTOR I RI EKZEKUTIV
“Riviera e Ulqinit”: QAMIL HOXHA DREJTOR I RI EKZEKUTIV

Menaxheri i diplomuar i hotelerisë Qamil-Qamo Hoxha është drejtor i ri ekzekutiv i Kompanisë „Riviera e Ulqinit“. Këtë vendim Bordi i Drejtorëve të kësaj kompanie e ka marrë të hënën, në një seancë të

Presidentja e Kosovës viziton Malin e Zi: FILLIMISHT NË PODGORICË, PASTAJ NË ULQIN
Presidentja e Kosovës viziton Malin e Zi: FILLIMISHT NË PODGORICË, PASTAJ NË ULQIN

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, në fillim të muajit të ardhshëm do të qëndrojë për një vizitë zyrtare dyditore në Mal të Zi, mëson Portali Ul-info. Në ditën e parë të vizitës së saj

Ulqin: NË FUND TË JANARIT SHIJOHET NOTI NË PLAZHIN E VOGËL (Video)
Ulqin: NË FUND TË JANARIT SHIJOHET NOTI NË PLAZHIN E VOGËL (Video)

Sot ishte një ditë e bukur në Ulqin, të cilën qytetarë të shumtë e shfrytëzuan për shëtitje apo punë në Ullishtë. Në të njëjtën kohë, disa vendosën të marrin pjesë në hapjen ceremoniale të një tjetër Festivali

Komuna e Ulqinit: Kryeministri me ministra në vizitë të martën
Komuna e Ulqinit: Kryeministri me ministra në vizitë të martën

Të martën, më 31 janar 2023, komunën e Ulqinit do ta vizitojë delegacion i Qeverisë së Malit të Zi në krye me kryeministrin dr. Dritan Abazoviq. Në delegacion me kryeministrin Abazoviq do të jenë ministri

Përvjetori: GJYSMË SHEKULLI NGA THEMELIMI I QENDRËS NATURISTE NË ADË TË BUNËS
Përvjetori: GJYSMË SHEKULLI NGA THEMELIMI I QENDRËS NATURISTE NË ADË TË BUNËS

Këtë vit bëhet gjysmë shekulli nga fillimi i funksionimit të Qendrës naturiste në Adë të Bunës. Në korrik të vitit 1973 u pritën mysafirët e parë dhe ishin kryesisht gjermanë të sjellë nga agjencia “Miramare”.