SAMUNAT E RAMAZANIT

Ndjenja e Ramazanit për shumë Ulqinak fillon veç atëherë kur të rraskapitur nga agjërimi i parë, në muzg e kafshojnë samunin e freskët dhe të nxehtë. Samunat e Ramazanit lidhin gjenerata, fe dhe kombe, sepse i pëlqejnë gati të gjithë. Samunit të nxehtë nuk mund ti rezistojnë as ato që nuk kanë ndonjë lidhje me muajin e Ramazanit.

Dikur nuk kishte kaq shumë furra buke siç ka tani kështu që është pritur në radhë për samuni para iftarit. Zakonisht këtë gjë e bënin fëmijët, derisa gjyshet dhe prindërit në shtëpi prisnin që të ndizen kandilat. Fëmijët shkonin në grupe deri tek furra më e afërt e bukës, prisnin, dhe pastaj, shpesh i hanin të nxehtë rrugës për në shtëpi dhe kështu gjithë muajin.

Kur ndjehet aroma e samunit në mëhallët e Ulqinit, dije që erdhi muaji i Ramazanit dhe atëherë, sipas shprehisë që ja lan më të moshuarit, agjëruesit, por edhe ato të tjerët, nxitojnë para akshamit deri në furrë për të blerë samuna.

Aroma që çdo ditë të ramazanit përhapet në mëhallët e Ulqinit, pa përjashtim, nga orët e para të pasdites ngacmon hundën. Nuk dihet a është i veçantë Ramazani për shkak të aromës së somunëve apo janë somunët pikërisht për arsye të këtij muaji të bekuar, por derisa nga furrat e ngrohta, dhe atë në dru, i nxjerrin bukëpjekësit e shkëlqyer dhe derisa aroma e tyre do të përhapët në mëhallët tona, ne do të mund të kënaqemi në këtë veçanti me netët dhe ditët e mëdha të Ramazanit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Intervista e parë e kryetarit Omer Bajraktari: GJENDJA NË KOMUNË, VIZIONI I ZHVILLIMIT, PLANET…

KONCERT “ZAUSTAVITE RAT – NDALENI LUFTËN”

Media for All: NË ULQIN MBAHET KONFERENCA E MEDIAVE RAJONALE

Gjekë Gjonaj: Shpirti arsimdashës i mësimdhënësve shqiptarë në SHM “Vëllazërim –Bashkim” i përballoi sfidat e kohës
Gjekë Gjonaj: Shpirti arsimdashës i mësimdhënësve shqiptarë në SHM “Vëllazërim –Bashkim” i përballoi sfidat e kohës

Shënimi i Ditës së Shkollës së Mesme “Vëllazërim – Bashkim” të Ulqinit, i cili u mbajt ditën e martë, më 21 mars, i tejkaloi përmasat e një dite të zakonshme festive, e cila shumë vite më parë kremtohej

Ulqin: OFERTA PËR PUNËSIM NË “RIVA RESTAURANT“ NË RANË
Ulqin: OFERTA PËR PUNËSIM NË “RIVA RESTAURANT“ NË RANË

Riva Restaurant & Terrace ofron vende pune: kamarier/e, ndihmës kamarier/e, banakier/e, ndihmës banakier/e, ndihmës/e ne kuzhinë, mirëmbajtëse/ pastruese. Kontakt: hotel-riva@hotmail.com tel. +38267324393,

Bashkësia Islame: SONTE TERAVIA E PARË, NESËR DITA E PARË E AGJËRIMIT
Bashkësia Islame: SONTE TERAVIA E PARË, NESËR DITA E PARË E AGJËRIMIT

Bashkësia Islame e Ulqinit njoftoi se sonte në të gjitha xhamitë e Ulqinit do të mbahen teravitë e para. Kjo do të thotë se nesër, e enjte, më 23 mars, është dita e parë e agjërimit në muajin e Ramazanit.

Supermarketi SARS: AKSIONI „STOP INFLACIONIT“
Supermarketi SARS: AKSIONI „STOP INFLACIONIT“

Na vizitoni dhe shfyrtëzoni ofertën të cilën e kemi pregaditur për ju. Aksioni vlen në të gjithë marketët e SARS-it. Ju ofrojmë çmimet më të volitshëm, më të ulëta nga asortimani ynë të produkteve. Mund

Memorandum për bashkëpunim me Eko Fondin – Fokus në pastrimin e Port Milenës
Memorandum për bashkëpunim me Eko Fondin – Fokus në pastrimin e Port Milenës

Kryetari i Komunës së Ulqinit, Omer Bajraktari dhedrejtori ekzekutiv i Fondit për Mbrojtjen e MjedisitJetësor të Malit të Zi (Eko Fondi) Drashko Boljeviqkanë nënshkruar Memorandum për Bashkëpunimi, me