Sekretariati për Ekonomi dhe Zhvillim Ekonomik: Mbahet Sesion informativ i Projektit: The feminine Side of quality

 

IMG-6dd6accc826cba029598915071f4e0a6-VNë kuadër të projektit “The feminine side of quality u mbajt takim informativ me te interesuarit ne lidhje me projektin ne zonen e Ana Malit, Ulqin dhe Shtoj. Sesioni informativ me pjesëmarrësit e interesuar u diskutua mbi mundesite per zhvillimin e bujqësisë, mundesit e tyre për të regjistruar produktet e tyre bujqësore, si dhe plasimi i prodhimeve per shitje ne tregje. Gjithashtu, ky projekt përfshin trajnimin e grave të papunesuara për prodhimin, paketimit dhe reklamimin e produkteve karakteristike vendase. Projekti synon nxitjen per te përdorë potencialet ekzistuese për prodhime bujqësore dhe traditat e prodhimit organik në kombim me metodat dhe standardet moderne.

Si rezultat i këtij projekti, ne presim rritje e punesimit te grave, fuqizimin e fermereve,  si dhe prodhimin e prodhimeve vendore në paketimin me cilësor, ku do te behet distribuimi i tyre në dyqanet lokale dhe objektet turistike të klasit të lartë.

Projekti implementohet nga Komuna e Ulqinit, në partneritet me Grupin e Monitorimit Ulqin- Mogul dhe partnerët e bashkëpunimit ndërkufitar ndërmjet Qendrës UET nga Tiran dhe Komunës Mirdit në qarkun e Lezhës.

Sekretar i Sekretariatit Agron Ibrahimi tha se ky projekt është pjesë e planit të zhvillimit të ardhshëm të bujqësisë në territorin e Ulqinit dhe bëri të ditur se nga viti i ardhshëm të fillojë me stimujt për blerjen dhe mbjelljen e produkteve bujqësore dhe mbajtja e panaireve vendore me produkte autoktone.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bajraktari me bashkëpunëtorët dhe drejtuesit e Otrant Olympikut në Shtëpinë e Futbollit: ULQINI SË SHPEJTI DO TË KETË STADIUM MODERN FUTBOLLI
Bajraktari me bashkëpunëtorët dhe drejtuesit e Otrant Olympikut në Shtëpinë e Futbollit: ULQINI SË SHPEJTI DO TË KETË STADIUM MODERN FUTBOLLI

Kryetari i Komunes Omer Bajraktari me bashkepuntor dhe perfaqesues te klubit Otrant Olympic u prit sot ne takim nga presidenti i Federates se Malit te Zi Dejan Saviqeviq dhe sekretari Miomir Gjurgjevac.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre