Shkodër: FESTOJNË FITORET E GJERMANISË

ShkoderKur Gjermania kualifikohej për në gjysmëfinale duke mundur Francën, një fotografi e festimeve në Shkodër bëri  xhiron e rrjeteve sociale. Kjo ka tërhequr edhe vëmendjen e vetë gjermanëve, aq sa gazeta “ZeitJung”, ka udhëtuar për në qytetin verior të Shkodrës për të kuptuar se pse festohet kaq shumë me flamurin gjerman.

Gazetari thotë se që në hyrje të Shkodrës është vendosur një flamur i madh gjerman, të tjerë mund t’i shohësh në qytet, bashkë me flamuj amerikan apo edhe të BE-së. Biçikletat janë një tjetër element, të cilat gazetari thotë se e bëjnë këtë qytetet të ngjashëm me ato gjermanë.

“Shqipëria është zyrtarisht një kandidate për në BE, prej dy javësh pasi zona më e madhe e mbjelljes së kanabisit në Europë u shkatërrua. Por deri tani flamuri më i zakonshëm është ai gjerman”- shkruan ai.

Nëse sonte Gjermania do të fitojë kundër Brazilit, rrugët e qytetit do të mbushen plot me të rinj që do të brohorasin për ekipin kombëtar gjerman, thekson ai.

“Shqiptarët besojnë, kur diçka vjen nga Gjermania, atëherë ajo është diçka e mirë. Ne kemi një diasporë të madhe, sidomos në Itali, Greqi dhe Gjermani. Por gjermanët janë më të dashurit, pasi ata jetojnë shumë mirë atje.”- thotë Gazmendi, një qytetar nga Shkodra.

Gazeta flet edhe për shqiptarët e Zvicrës, për të cilët thotë se nëse do të kishin luajtur me Shqipërinë, mbase vendi i vogël do të ishte kualifikuar për Kupën e Botës. Kjo, sipas tij, mbase është arsyeja që në Shqipëri nuk sheh flamuj zviceran

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do