Shoqata e Ekologëve: HARTËZIMI I LISIT SHKODRAN EDHE NË ULQIN

Skadarski dub, Lisi ShkodranOrganizatat joqeveritare Shoqata Malazeze e Ekologëve dhe “Rural urban” filluan aksionin e hartëzimit dhe shënimit të llojit të rrallë të drurit me emrin lisi shkodran, i cili është i mbrojtur me ligj si endemik dhe i cili në të kaluarën përbënte pyjet e ultësirave tona.

“Para më shumë se 150 vitesh zona e luginës së Bunës, rrafshinës së Bjellopavliqit, rrethinës së Liqenit të Shkodrës me rrafshinën e Zetës përbëheshin nga pyjet e mëdha. Me formimin e komplekseve bujqësore, me zgjerimin e vendbanimeve dhe me shfrytëzimin e këtij druri për ngrohje, pyjet e listi shkodran u reduktuan në dru individual dhe bashkësi “ishullore”, thonë nga këto organizata.

Siç paralajmërojnë, për fillim do të tentojnë të gjejnë të gjitha drunjtë e vjetër të lisit dhe të mbledhin 20.000 lende lisi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bajraktari me bashkëpunëtorët dhe drejtuesit e Otrant Olympikut në Shtëpinë e Futbollit: ULQINI SË SHPEJTI DO TË KETË STADIUM MODERN FUTBOLLI
Bajraktari me bashkëpunëtorët dhe drejtuesit e Otrant Olympikut në Shtëpinë e Futbollit: ULQINI SË SHPEJTI DO TË KETË STADIUM MODERN FUTBOLLI

Kryetari i Komunes Omer Bajraktari me bashkepuntor dhe perfaqesues te klubit Otrant Olympic u prit sot ne takim nga presidenti i Federates se Malit te Zi Dejan Saviqeviq dhe sekretari Miomir Gjurgjevac.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre