Shqipëri: PROMOVIMI I ARKEOLOGJISË NËNUJORE NË QËLLIME TURISTIKE

Ekspozita nenujoreAgjencia Kombëtare e Bregdetit e Shqipërisë dhe Bashkia e Tiranës në bashkëpunim me Komisionin Kombëtar të Shqipërisë për UNESCO-n kanë organizuar sot në Tiranë ekspozitën “Pasuritë nënujore të Shqipërisë”, raporton Anadolu Agency (AA).

Në këtë ekspozitë janë paraqitur fotografi dhe dokumente të ndryshme të institucioneve të trashëgimisë natyrore dhe kulturore nga nën deti shqiptar. 

Duke folur në aktivitetin e prezantimit të kësaj ekspozitë, drejtori i Agjencisë Kombëtare të Bregdetit, Auron Tare, u shpreh se kjo ekspozitë organizohet për pasuritë kulturore dhe natyrore në Shqipëri, sipas tij, për t’i ruajtur dhe për t’i njohur më shumë.

“Ky numër modest fotosh që kemi sot këtu, sjell një lloj pasqyre të fund-detit shqiptar i cili ka pasuri të jashtëzakonshme, duke filluar nga shekulli i 5-6 deri në Luftën e Parë dhe Luftën e Dytë Botërore, ku territori shqiptar ka qenë shumë i trazuar dhe ka shumë pasuri të anijeve të mbytura”, u shpreh Tare.

Duke vënë në dukje se kushtimi i rëndësisë ndaj detit në Shqipëri është i zbehur, Tare në vijim ka tërhequr vëmendjen tek pasuria shumë e madhe që ka ai dhe ka theksuar se kjo trashëgimi mund të shërbejë për zhvillimin e turizmit në vend.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN
Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, me ftesë të kryetarit të Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, po qëndron sot dhe nesër për një vizitë zyrtare në Mal të Zi. Presidentja Osmani Sadriu

Kryetari Bajraktari: Ngushëllime për viktimat e tërmetit në Turqi
Kryetari Bajraktari: Ngushëllime për viktimat e tërmetit në Turqi

Kryetari i Ulqinit Omer Bajraktari, ka shprehur ngushëllimet e tij të thella për familjet dhe popullin turk në keto momente të vështira pas tërmetit shkatërrues që goditi Turqinë dhe Sirinë. Qytetarët

Nimanbegu: Telegram ngushëllimi për tërmetin shkatërrues në Turqinë juglindore
Nimanbegu: Telegram ngushëllimi për tërmetin shkatërrues në Turqinë juglindore

AMBASADA E REPUBLIKËS SË TURQISË Sh.E.T. Mr. Barış Kalkavan, ambasador   Shkëlqesia Juaj, Si mik me lidhje të gjata historike me Republikën e Turqisë, qytetarët tanë dhe të gjithë shqiptarët ndjehen thellësisht

Në fund të shkurtit: SEANCA E PËRBASHKËT E QEVERISË SË MALIT TË ZI DHE QEVERISË SHQIPTARE
Në fund të shkurtit: SEANCA E PËRBASHKËT E QEVERISË SË MALIT TË ZI DHE QEVERISË SHQIPTARE

Qeveria e Malit të Zi do të mbajë një seancë të përbashkët me qeverinë shqiptare në fund të këtij muaji, mëson Portali Ul-info. Siç pritej, me atë rast në Podgoricë do të nënshkruhen më shumë se 10 marrëveshje

Abazoviq: KONKURS PËR RREGULLIMIN E PLAZHIT TË VOGËL DHE NJË TUNELI ME LIMAN
Abazoviq: KONKURS PËR RREGULLIMIN E PLAZHIT TË VOGËL DHE NJË TUNELI ME LIMAN

Kryeministri i Malit të Zi Dritan Abazoviq njoftoi gjatë vizitës së fundit se do të shpallet një konkurs ndërkombëtar për rregullimin e Plazhit të Vogël dhe një tunelit që do ta lidhë atë me Limanin. “Kjo