Shqiperi: Rama emerohet kryeminister, Meta zgjidhet ne krye te Parlamentit

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani ka emëruar sot Edin Ramën si kryeministër dhe e ka mandatar për krijimin e kabinetit të tij qeveritar. Rama ka shkuar në orën 09:56 minuta në godinën e Presidencës ku dhe u takua për pak minuta me kreun e shtetit. Nishani i ka dorëzuar Ramës dokumentin ku e ngarkon për formimin e qeverisë së re.
Ashtu si dhe pritej Ilir Meta është zgjedhur Kryetar i ri i Kuvendit të Shqipërisë. Në votim morrën pjesë 137 deputetë, nga të cilët 91 votuan pro kandidaturës së tij. Ndërkohë 45 deputetë votuan kundër dhe një ka abstenuar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Reportazh: Deti dhe ndërkulturalizmi

Intervista e parë e kryetarit Omer Bajraktari: GJENDJA NË KOMUNË, VIZIONI I ZHVILLIMIT, PLANET…