Shqyrtimi publik: NDRYSHIME E LIGJIT PËR PAKICA KOZMETIKE

 na-pomolu-izlaz-visemjesecne-krize-ul-parlamentu-forca-zagrljaju-dps-a-slika-302425“Kësi ligji më mirë mos ta kishim punuar dhe dërguar në shqyrtim publik, sepse nuk di çfarë dëshirojmë të arrijmë me të”, tha kryetari i Këshillit kombëtarë të Shqiptarëve dhe deputeti i Forcës së re demokratike në Kuvendin e Malit të Zi Genci Nimanbegu në debatin rreth Draftit të ligjit për ndryshime dhe plotësime të Ligjit për të drejtat dhe liritë e pakicave, i cili nën organizimin e Ministrisë për të drejtat e njeriut dhe pakicave është mbajtur sot në Sallën e madhe të Kuvendit komunal të Ulqinit.

Numri më i madh i pjesëmarrësve ka theksuar që ndryshimet e propozuara të këtij akti juridik janë kozmetike, gjegjësisht nuk hyjnë në thelbin e problematikës. E ai ka të bëj me dy çështje: cilat janë pakicat në Mal të Zi dhe si zgjidhen deputetët nga radhët e tyre në pushtetin ligjvënës?

Elaborimin hyrës në shqyrtim publik e mbajti sekretari i Ministrisë Mersudin Grediq, ndërsa i pranishëm ishte dhe funksionari i lartë i këtij resori qeveritarë Leon Gjokaj.

Në këtë tubim morën pjesë dhe drejtuesit e Këshillit nacional serb dhe kroat, kryetarët e UDSH-së dhe LD në MZ-së, drejtori i Fondit për pakica, si dhe përfaqësuesit e Delegacionit të BE-së dhe sektorit civil.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do