Sipas Policisë shqiptare: 55 MIJË KOSOVARË NË ULQIN PËR DY JAVË TË KORRIKUT

Në bazë të të dhënave të Drejtorisë së Policisë së Shtetit në Shqipëri, numri i personave në hyrje në Shqipëri nga Kosova për dy javë të korrikut është rreth 152 mijë persona dhe numri i personave që hyjnë në Kosovë është rreth 114 mijë. Në bazë të të dhënave konklodphet që 55 mijë qytetarëve kanë hyrë në Malin e Zi përmes Muriqanit dhe që janë kryesisht qytetarë nga Kosova që frekuentojnë plazhin e Ulqinit. Ato kanë kaluar në Morinë për të udhëtuar në autostradë dhe më pas në Shkodër-Muriqan.

Shifra prej 55 mijë personash që kanë hyrë në Malin e Zi përmes Muriqanit balancon numrin e hyrje-daljeve Shqipëri-Kosovë. Ky itinerar udhëtimi për qytetarët nga Kosova që frekuentojnë plazhin e Malit të Zi, kryesisht Ulqinin, ka filluar të frekuentohet që nga viti 2009 me ndërtimin e autostradës, duke braktisur rrugën tradicionale Kullë-Rozhajë-Ulqin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Presidentja e Kosovës Osmani Sadriu: NË ULQIN NDIHEMI SI NË SHTËPINË TONË
Presidentja e Kosovës Osmani Sadriu: NË ULQIN NDIHEMI SI NË SHTËPINË TONË

“Në Ulqin ndihemi si në shtëpinë tonë. Falënderoj të gjithë ata që hapën shtëpitë dhe zemrat e tyre për mërgimtarët nga Kosova në vitin 1999”, tha Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu.

Ulqin: PARALAJMËRIM I ARDHJES TË ZINXHIRIT GJERMAN TË SUPERMARKETËVE
Ulqin: PARALAJMËRIM I ARDHJES TË ZINXHIRIT GJERMAN TË SUPERMARKETËVE

Zinxhir i njohur i dyqaneve ushqimore “Lidl” është i interesuar për hapjen e një objekti në Ulqin, mëson Portali Ul-info. Me këtë rast, drejtuesit e asaj kompanie kanë biseduar me kryetarin e Komunës së

Ana e Malit: Filloi ndërtimi i Qendrës së Komunitetit në Krythë
Ana e Malit: Filloi ndërtimi i Qendrës së Komunitetit në Krythë

Me date 2 shkurt 2023 është bërë betonimi i pllakës së Qendrës së Komunitetit Krythë. Ky projekt është një investim që po mbulohet në tërësi nga diaspora e ketijë komuniteti. Objekti ka një sipërfaqe mbi

CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të mërkurën, më 8 shkurt, pa energji elektrike do të jenë këto vendbanime: në periudhën prej ores 8 deri në 14,00 – një pjesë

Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN
Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, me ftesë të kryetarit të Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, po qëndron sot dhe nesër për një vizitë zyrtare në Mal të Zi. Presidentja Osmani Sadriu