Skena verore – Ulqin 2022: FILLOI FESTIVALI I KULTURËS SË ULQINIT

Molen e Madhe, nën muret e Kalasë, të martën u shënua solemnisht fillimi i Skenës verore së 35-të me radhë.

Ky festival kulturor do të mbahet deri në fund të gushtit dhe në program ka një sërë përmbajtjesh interesante.

“Tre dekada e gjysmë e mbajtjes së një ngjarjeje të tillë është një jubile që na detyron të gjithëve të ruajmë festivalin për të cilin jemi bërë të njohur, të çmojmë traditën tonë kulturore, por edhe të zgjerojmë vazhdimisht horizontet tona”, tha kryetari i Komuna e Ulqinit, Omer Bajraktari në hapje të këtij manifestimi.

Sipas tij, administrata e re vendore do të ketë një sekretariat të posaçëm për kulturë, sport dhe rini, dhedo t’i kushtojë shumë më tepër vëmendje dhe do të investojë për këto nevoja.

“Sepse i gjithë Ulqini është një nga qytetet më interesante dhe destinacionet kulturore në brigjet e Adriatikut dhe detyra jonë është që këtë thesar t’ia paraqesim botës dhe mysafirëve tanë në mënyrën më të bukur”, shtoi Bajraktari.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do