Studimi: HULUMTIMI I NAFTËS NEGATIVË PËR MJEDISIN JETËRSOR DHE TURIZMIN NË ULQIN

Nafta UlqinPortali Analitika ka publikuar pjesët më interesante të Draftit të raportit të vlerësimit strategjik të ndikimit në mjedisin jetësor të Programit për hulumtimin dhe prodhimin e hidrokarbureve në nëndetin e Malit të Zi (Blloqet e Ulqinit).

Në dokument përmenden edhe anët negative të fillimit të biznesit të naftës në Mal të Zi, të cilët kanë të bëjnë me ndikimin e keq në turizëm në rast situatash aksidentale, konfliktet, kryesisht të punëtorëve të huaj me banorët lokal, rritjen e çmimeve, ndikimin problematik në shëndetin publik, presionin e madh në shërbimet publike dhe portet, rreziqet ndaj mjedisit jetësor, kontaminimin e mundshëm të fondit të peshqve, si dhe ndikimin negativ ndaj botës bimore…

Pritet që së shpejti të fillojë shqyrtimi publik për këtë raport.

Fjalën përfundimtare për kontratat për hulumtimin e naftës do të jap Kuvendi i Malit të Zi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do