Studimi: QË KRIPORJA TË PRODHOJË NEVOJITEN KATËR MILION EURO

kriporja-kripa-solana-soZgjidhja më e mire për Kriporen e Ulqinit është prodhimi i llojeve cilësore të kripës – lules së kripës, e në infrastrukturën e nevojshme nevojitet të investohet rreth katër million euro, tregon Informata për projektin “Finalizimi i studimit të mbrojtjes së zonës së Kripores së Ulqinit”, transmeton Portali Analitika.

Për këtë concept, mjetet e nevojshme për investimet fillestare në infrastructure do të ishin rreth katër million euro.

Shpenzimet operative për prodhimin e prodhimeve të reja, cilësore nga kripa në sipërfaqen e kufizuar të Kripores dhe shpenzimet e menaxhimit të tërë zonës së kripores do të ishin një million euro, shkruan në këtë document.

Pritet që në një periudhë të caktuar ky model do të mund të akumulonte të ardhura nga 245.000 euro deri në 420.000 nga shitja e kripës dhe vizitat në zonën e mbrojtur me programet përcjellëse.

“Sasitë shumë të kufizuara të prodhimit të ri (lulës së kripës) potencialisht do të mund të shiteshin në tregun evropian, gjersa numri i vizitorëve do të rritej gradualisht”, shrkuan në Studim.

Rikujtohet se Ministria e Zhvillimit të Qëndrueshëm dhe Turizmit, në bazë të mangësive të identifikuara të Draftit të Studimit të Mbrojtjes, ka iniciuar hartimin e Studimit gjithëpërfshirës i cili do të përfshijë të gjithë elementet e nevojshme për finalizimin e Studimit të mbrojtjes.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bajraktari me bashkëpunëtorët dhe drejtuesit e Otrant Olympikut në Shtëpinë e Futbollit: ULQINI SË SHPEJTI DO TË KETË STADIUM MODERN FUTBOLLI
Bajraktari me bashkëpunëtorët dhe drejtuesit e Otrant Olympikut në Shtëpinë e Futbollit: ULQINI SË SHPEJTI DO TË KETË STADIUM MODERN FUTBOLLI

Kryetari i Komunes Omer Bajraktari me bashkepuntor dhe perfaqesues te klubit Otrant Olympic u prit sot ne takim nga presidenti i Federates se Malit te Zi Dejan Saviqeviq dhe sekretari Miomir Gjurgjevac.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre