Sulejmani uron kryeministrin Abazoviq: Demokracia dhe integrimet euro-atlantike janë synimet tona

Mesazh urimi kryeministrit Abazoviq dhe kabinetit qeveritar nga kryetari i Kuvendit të Komunës së Ulqinit dhe sekretari i Partisë Demokratike, Haxhi Sulejmani.

Qeveria e 43-të e Malit të Zi është testi i radhës i kaluar ne sukses nga ky shtet. Për më tepër, moduli i përkrahjes së një qeverie të pakicave së cilës do t’i prijë një shqiptar është një tjetër hap pjekurie jo vetëm për Malin e Zi por për të gjithë Ballkanin.

Precedenti është krijuar. Është fakt. Edhe përfaqësuesit e pakicave nacionale mund të marrin poste udhëheqëse shtetërore në Ballkan. Ky është një hap i rëndësishēm për demokracinë dhe bashkëjetesën e të gjithë komuniteteve dhe kulturave.

Kryeministri Dritan Abazoviq dhe ekipi i tij kanë shumë sfida para vetes, mirëpo vullneti dhe orientimi i tyre i qartë pro-perëndimor kanë shanse të mira që çdo gjë ta bëjë më të lehtë.

Në kuadër të kësaj qeverie, për herë të parë mandatohen dy ministra nga partitë nacionale shqiptare, Fatmir Gjeka dhe Marash Dukaj, çka përbën tjetër hap emancipues të këtij shteti. Partia Demokratike dhe kryetari Gjeka ndjehen komod teksa përkrahin një qeveri që e ka bekimin e SHBA-ve dhe BE-së. Demokracia dhe integrimet euro-atlantike janë dhe mbeten preambulë e veprimtarisë sonë.

Me këtë rast, qeverisë së re dhe kryemandatarit Abazoviq, urimet më të mira me besimin që do të arrijnë ta çojnë përpara agjendën integruese në të gjitha instancat. Ulqini siç krenohet shumë me “qeverinë më ulqinake”, po kaq të shumta i ka edhe pritshmëritë!
Ju priftë e mbara!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

KONCERT “ZAUSTAVITE RAT – NDALENI LUFTËN”

Media for All: NË ULQIN MBAHET KONFERENCA E MEDIAVE RAJONALE

Horizonti i Ri: TUBOHEN PËRFAQËSUESIT E MEDIAVE KRYESORE NË GJUHËN SHQIPE

TAEKWONDO ULQINI: TETË MEDALJE NGA TURNEU NË SARAJEVË

Të shtunën me datë 24.09.2022 në Sarajevë u mbajtë turneu ndërkombëtarë “Hadzici friends” në sportin e Taekwondo-së për të dy disciplinat, Ndeshje dhe Forma. Ky aktivitet i Taekwodo-së mblodhi 480 sportist, 41 ekipe nga 5

TAEKWONDO ULQINI: TETË MEDALJE NGA TURNEU NË SARAJEVË
TAEKWONDO ULQINI: TETË MEDALJE NGA TURNEU NË SARAJEVË

Të shtunën me datë 24.09.2022 në Sarajevë u mbajtë turneu ndërkombëtarë “Hadzici friends” në sportin e Taekwondo-së për të dy disciplinat, Ndeshje dhe Forma. Ky aktivitet i Taekwodo-së mblodhi

Harasani: KRYEMINISTRI ABAZOVIQ MAHNITI TË PRANISHMIT NË KOMBET E BASHKUARA DHE NA BËRI KRENAR
Harasani: KRYEMINISTRI ABAZOVIQ MAHNITI TË PRANISHMIT NË KOMBET E BASHKUARA DHE NA BËRI KRENAR

Zëvendës Sekretari i Përgjithshëm i Qeverisë së Malit të Zi, mr Ilir Harasani, i cili është pjesë e delegacionit shtetëror që ndodhet për vizitë zyrtare në SHBA dhe në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve

Organizata turistike: NË ULQIN MBI KATËR MIJË TURISTË, POTHUAJSE TË GJITHË TË HUAJ
Organizata turistike: NË ULQIN MBI KATËR MIJË TURISTË, POTHUAJSE TË GJITHË TË HUAJ

Këto ditë në rivierën e Ulqinit po qëndrojnë 4.139 mysafirë, njoftuan nga Organizata Turistike. Numri më i madh i turistëve pushon në akomodime private, 2,923, 1.137 në hotele, ndërsa 79 të ftuar në kampe

Hotel “Mediteran”: SHITJA E INVENTARIT – SHUMË E VOLITSHME
Hotel “Mediteran”: SHITJA E INVENTARIT – SHUMË E VOLITSHME

Duke filluar nga 999 euro për çelës – Ti merr gjithçka brenda. +382 69 154180 Hotel Mediteran Ulcinj – Ulqin https://www.facebook.com/photo?fbid=5362660407189709&set=pcb.5362662537189496

Komuna: PUNËTORIA KREATIVE ME RASTIN E DITËS SË SHTETIT EKOLOGJIK
Komuna: PUNËTORIA KREATIVE ME RASTIN E DITËS SË SHTETIT EKOLOGJIK

Me rastin e shënimit të 31-vjetorit të shpalljes së Malit të Zi shtet ekologjik, në organizim të Sekretariatit për Bujqësi, Zhvillim Rural dhe Ekologji, të marten në hapsirat e Komunës së Ulqinit është